Razem łatwiej jest się uczyć
Goście przebywali w podraciborskiej gminie od 26 września do 2 października. Wraz z czterema opiekunami przyjechało 25 uczniów w wieku 13 – 16 lat.
Niemieccy nauczyciele przyznali, że na wyjazd do Polski początkowo nie było zbyt wielu chętnych. Nieznany kraj budził wśród niemieckich rodziców wiele obaw. Bali się przede wszystkim warunków bytowych, jakie ich pociechy czekać będą w Polsce. Po zakwaterowaniu w krzanowickich domach goście nie kryli swego zaskoczenia i podziwu dla polskiej gościnności i tego, co w nich zastali. Ulubionym miejscem spotkań stał się dom Urszuli Cieśli z Borucina. Mieszkało w nim czterech uczniów, a otwartość gospodyni sprawiała, że wieczorami dom był pełen młodzieży.
– My nauczyciele czasem ubolewamy nad tym, że uczniowie ze względu na wymiany nie uczestniczą w zajęciach dydaktycznych, tymczasem jestem przekonana, że w tym czasie uczniowie nauczą się o wiele więcej niż na lekcji w szkole – mówi Kornelia Lach dyrektor ZS. – Nasi uczniowie niemiecki szlifują już od pierwszych klas szkoły podstawowej i z łatwością porozumiewali się z zagranicznymi kolegami. Ci natomiast, którzy zaczęli naukę dopiero w klasach gimnazjalnych posługiwali się angielskim i również świetnie sobie radzili – dodaje. Wizyta była także okazją, by zapoznać gości z historią Polski, a przede wszystkim Śląska. Niemieccy uczniowie w Krzanowicach usłyszeli po raz pierwszy o romantyku Eichendorffie.
W trakcie pobytu w Polsce zagraniczna grupa zwiedziła Kraków, Pszczynę, Hradec nad Morawicą, Opawę, odwiedziła zaprzyjaźnioną z ZS Krzanowice szkołę w Kuchelnej, bawili się na dyskotece w krzanowickim Domu Kultury. Wspólnie z krzanowicką młodzieżą goście, pod okiem Marii Mleczko Kandziory, projektowali „okna na świat”, które symbolizowały szerokie horyzonty. Zajęcia w nowej sali ceramicznej poprowadziła Aleksandra Osadnik. Podczas pożegnalnego ogniska zapalony został „ogień przyjaźni”. Wycieczkami kierowały Marcela Szymańska i Małgorzata Szatanek. Rewizyta uczniów z Krzanowic została zaplanowana od 27 marca do 3 kwietnia 2008.
B.S.