Po co nam kultura?
„Animacja społeczno-kulturalna w mieście: Uwarunkowania – Bariery – Korzyści” to tytuł spotkania zorganizowanego przez raciborski Urząd Miasta, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową i raciborski oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. – Teraz mówimy więcej o kulturze – mamy 900-lecie miasta i jest to okazja, by zweryfikować działalność instytucji, warsztat, kontakt ze środowiskiem lokalnym – mówi wiceprezydent Ludmiła Nowacka. – Zależało nam, by zgromadzić autorytety z tej dziedziny, dlatego zaprosiliśmy prof. dra hab. Emila Orzechowskiego z UJ, prof. dra hab. Adama Bartoszka z UŚ i dra hab. Adama Nobisa z UW – dodaje.
Przybyłych przywitał prezydent miasta Mirosław Lenk, który wraz z rektorem PWSZ prof. dr. hab. Michałem Szepelawym otworzyli obrady. Całość poprowadził dr Edward Nycz z Uniwersytetu Oplskiego, który wspólnie z wiceprezydent Ludmiłą Nwacką podsumował efekty zorganizowanego spotkania. – Nie było naszym zamysłem, by przez jedno spotkanie zamknąć problematykę kulturalną. Temat pozostał niewyczerpany i będziemy do niego wracać – stwierdza pani prezydent. – Miasto zabiega o kulturę i staramy się, jak najwięcej środków na nią przeznaczać. Czy kwoty na nią przeznaczone są duże? Na tyle po prostu stać miasto – kontynuuje Ludmiła Nowacka.
W pierwszej części przybyli wysłuchali wystąpień przedstawicieli uniwersytetów: Jagielońskiego, Śląskiego i Wrocławskiego, a w kolejnych dwóch wypowiadały się osoby związane z naszą raciborską kulturą, czyli: dyrektorka MiPBP Małgorzata Szczygielska, obecny dyrektor RCK i były, czyli Janina Wystub i Leszek Wyka, dyrektorka MDK Elżbieta Biskup, dyrektor raciborskiego Muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz, przedstawiciele PZCHiO Piotr Libera i PWSZ Janina Konopnicka, a także: Aldona Krupa-Gawron (SKZR Źródło), Agnieszka Busuleanu (MDK), Grażyna Drobek-Bukowska (STK), Dawid Wacławczyk (Grupa Rosynant), Piotr Dominiak (RSK-ASK) i dr Janusz Nowak (PWSZ).
(JaGA)