Sejsmiczne świętowanie
– Nie myślałam, że obserwatorium jest w tak dobrym stanie i że będę miała okazję przyjechać na jego 80-lecie – powiedziała córka założyciela raciborskiej stacji, Johanna Mainka, która na uroczystość przyjechała z Niemiec razem z mężem. – Dziękuję tym, którzy opiekują się obserwatorium i wspomagają je, bo dzięki nim pamiątka po moim ojcu została zachowana w tak dobrym stanie – dodała.
Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz miasta i powiatu. – To może nie będzie taka przemowa, bo ja z trudem wymawiam słowo sejsmologia – zaczął swoje wystąpienie prezydent Mirosław Lenk. – Cieszę się, że w roku 900-lecia Raciborza świętujemy nie tylko kulturalnie, ale i popularno-naukowo – kontynuował. Powiat reprezentował dr Norbert Mika, który wystąpił w podwójnej roli, bowiem jako dyrektor G 3 był również gospodarzem spotkania i to właśnie jemu przypadła rola powitania przybyłych w murach raciborskiego G 3.
W programie nie zabrakło wystąpienia przewodniczącej Stowarzyszenia Skala na rzecz Obserwatorium Geofizycznego Ludwiki Wojtak i prezentacji jego działalności, o której powiedział Marek Prusicki. O historii powstania stacji sejsmicznej i jej założycielu prof. Carlu Maince opowiedział przybyłym Jan Kalabinski, a współczesną działalność placówki przedstawił Wojciech Wojtak. Spotkanie zakończyło się możliwością zwiedzenia obserwatorium, którego 80-lecie świętujemy w tym roku.
(JaGA)