Kościół w nędzy ma 100 lat
Świątynię w Nędzy, 4 października 1908 r., poświęcił ks. Alojzy Reif. Teren pod jej budowę ofiarował jeden z parafian o nazwisku Cieślik. Na początku nabożeństwa odbywały się tu kilka razy w tygodniu, później codziennie. Po trzech latach obok kościoła w Nędzy powstaje cmentarz, na którym jako pierwszy spoczywa wójt Józef Czogalla. W listopadzie 1918 r. przybywają tu siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które opiekują się chorymi i biednymi. Po 8 latach nakładem Niemieckiego Związku Kobiet zbudowano klasztor.
Samodzielną parafią Nędza stała się 25 października 1926 r., kiedy przybył tu stały duszpasterz, ks. Jerzy Wotzka. W 1928 r. do parafii przydzielono wsie Szymocice i Górki Śląskie, a kościół powiększono. Dodano nawy boczne oraz wysunięto prezbiterium na wschód. Rozbudowano też Dom Parafialny. W 1929 r. po raz pierwszy zabrzmiały nowe dzwony. Dziś Nędza jest prężnie działającą parafią. Działa tu m.in. Ministrancki Ośrodek Formacyjny Diecezji Gliwickiej.
Uroczystości jubileuszowe trwały dwa dni, 4 i 5 października. W sobotę odbyła się msza św. w intencji zmarłych i żyjących ministrantów, a podczas dwudniowego festynu można było obejrzeć prezentację na temat historii parafii. W niedzielę uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. bp ordynariusz Jan Wieczorek.
Autorka korzystała z historii parafii opracowanej przez Małgorzatę Bonk
(e.Ż)