Czy w gminach jest bezpiecznie?
– Jeśli dziś mamy do czynienia z jakąś bójką związaną z kibicami drużyn piłkarskich, to metody, którymi posługują się chuligani, o wiele bardziej zagrażają innym dzisiaj niż jeszcze 10 lat temu – przestrzegał na konwencie Adam Matusiewicz, wicewojewoda śląski.
12 grudnia do restauracji Gościnny Dom w Rydułtowach na spotkanie z przedstawicielami gmin oprócz wicewojewody śląskiego Adama Matusiewicza przyjechali Dariusz Biel, komendant wojewódzki policji w Katowicach, oraz Zbigniew Meres, senator RP. Wójtowie i burmistrzowie gmin województwa śląskiego rozmawiali o kwestii bezpieczeństwa swych mieszkańców, o głównych zagrożeniach oraz o tym, co można jeszcze poprawić, by na terenach gmin żyło się po prostu bezpieczniej. – Nie ulega wątpliwości, że czasy się zmieniają, a tym samym i zagrożenia, jakie mogą dotykać mieszkańców gminy. Da się zauważyć, że już rzadko spotyka się sytuację, że gdzieś ktoś został pobity przez swojego kolegę za to, że słucha muzyki punk-rockowej, a nie metalowej – zauważa Adam Matusiewicz, wicewojewoda śląski. Tzw. imprezom masowym samorządowcy poświęcili większość swych rozmów. Głos w tej sprawie zabrał Leonard Fulneczek, wójt Krzyżanowic: – My w gminach mamy nieco inne problemy niż miasta. Dyskoteki, które są właściwie jedyną rozrywką dla młodych mieszkańców, nie są odpowiednio zabezpieczane. Oczywiście policja nie ma obowiązku zabezpieczenia takich imprez, lecz wiadomo doskonale, że organizatorzy nie zapewniają bezpieczeństwa uczestnikom. Jest wiele bójek i rozbojów w trakcie i już po zabawach. To właśnie tym problemem powinniśmy się zająć. Trzeba tutaj zacieśnić współpracę lokalnych samorządów i policji – przedstawiał sytuację w swej gminie wójt.
Komendant wojewódzki policji w Katowicach Dariusz Biel wyjaśniał możliwości współpracy samorządów z lokalną policją. Lecz to właśnie na współpracę, która nie zawsze wygląda tak jak powinna, przede wszystkim narzekali przedstawiciele gmin. – Niestety wszyscy borykamy się z różnymi trudnościami, a największym problemem są pięniądze. Jednak zachęcam samorządy do wspierania lokalnych komend policji funduszami na dodatkowe patrole prewencyjne, które są podstawą utrzymania bezpieczeństwa na terenach gmin – przekonywał samorządowców Biel.
Ireneusz Czech, koordynator Konwentu Burmistrzów i Wójtów w Rydułtowach, wskazał także kolejne problemy, z jakimi ciągle borykają się wszystkie samorządy: – Koordynacja pomiędzy urzędami, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w gminach, jest na bardzo niskim poziomie. Ostatnie wichury z sierpnia pokazały, że ciągle czeka nas wiele pracy w tej materii.
Burmistrzowie i wójtowie wymienili się również doświadczeniami związanymi z prowadzeniem programów profilaktycznych. Samorządowcy powiatu rybnickiego dowiedzieli się, jak wprowadzali program „Razem bezpieczniej” ich koledzy z Czeladzi i Radziechowa.
Łukasz Żyła