Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (881) Data wydania: 03.03.09

Klimat komisji śledczej

– Czy nie dojdzie tu do naruszenia przepisów antykorupcyjnych? – pytał na sesji radny Grzegorz Urbas.

Przebudowa, za 100 tys. zł, drogi wewnętrznej osiedla Słowackiego spotkała się z podejrzeniami ze strony opozycji. Przed ich zarzutami bronił się wiceprzewodniczący rady Artur Jarosz.

Już na komisji budżetu radni opozycyjni dziwili się, że miasto zapłaci za remont „przełączki” między Słowackiego a Mariańską, traktując inwestycję jako „bonus” dla wspólnot mieszkaniowych na osiedlu Słowackiego. Obiecał go prezydent w myśl zasady, by wspólnoty zachęcać do przejmowania terenów przydomowych. Zastrzeżenia opozycji budził fakt, że przy drodze mieszka wiceprzewodniczący rady Artur Jarosz, zawodowo – zarządca tych wspólnot.

Na sesji radny Grzegorz Urbas poprosił o wykreślenie z miejskich planów finansowych przebudowy ulicy osiedla Słowackiego. – Sprawa wydaje nam się kontrowersyjna. Choćby w relacji kwot na remont dróg i remont kamienic w mieście to 100 do 390 tys. zł na ten rok. Mam też osobiste wątpliwości, czy nie dojdzie tu do naruszenia przepisów antykorupcyjnych – powiedział rajca.

Głos zabrał Artur Jarosz. Przypomniał, że to droga miejska, a nie wspólnotowa. – Pocmokiwanie się zaczęło tylko dlatego, że ja tam mieszkam. Trzy miesiące  po uchwale budżetowej, gdzie tę drogę przeznaczono do remontu, się spotkał ze wszystkimi wspólnotami, gdzie mówiono o „bonusach“. Proszę tych dwóch rzeczy nie mieszać, a lepiej obejrzeć stan techniczny tej drogi. Pan jest prawnikiem. Proszę sprecyzować zarzut o korupcję. Jest mało umocowany – mówił do Urbasa. Zauważył, że gdzieś mieszkać musi.

– Z takiego myślenia wynika, że dla dowcipnej ostrożności procesowej gmina nie powinna nic remontować w promieniu 300-500 metrów od miejsc zamieszkania radnych – skwitował Artur Jarosz. Urbas odpowiedział, że gmina ma prawo remontować, ale nie wszystkie wspólnoty otrzymały taką zachętę z gminy jak „bonus“ w postaci remontu pobliskiej drogi. – Sytuacja budzi wątpliwość z racji pana stanowiska – dodał. – Powinno być ono poza wszelkimi podejrzeniami – wsparł go radny Tomasz Kusy.

– Co jest nieetyczne w tym, że sąsiad remontuje drogę? Państwo mylą pojęcia – tłumaczył opozycji Jarosz. Kolegę z koalicji poparł radny Henryk Mainusz. – Panie Urbas, niech pan spyta Romana Wałacha, kto remontował drogę, przy której mieszka – zaproponował (ulicę Krętą wyremontował magistrat).
– Powtarzam, że to żaden „bonus” czy rewanż. Chodzi o zły stan techniczny drogi – podkreślał Artur Jarosz.

Dyskusję podsumował prezydent Mirosław Lenk. – Nie mamy jeszcze korupcji, a już działa komisja śledcza. Mam obowiązek zrobić porządek z terenami przydomowymi. Po tym, co usłyszałem, nie wydam jednak ani złotówki na te tereny. A niech się wali – stwierdził (następnego dnia, na konferencji prasowej, wycofał się z tego stanowiska bo „przemyślał sprawę”).

(ma.w)