Pamiętaj: dzwonek i światła
Jak twierdzą mundurowi, wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby rower był sprawny technicznie i właściwie wyposażony. Nowe rowery, oferowane do sprzedaży w sklepach, hurtowniach czy supermarketach, bardzo często nie spełniają wymogów obowiązkowego wyposażenia. – Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytut Transportu Samochodowego oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wystosowały list intencyjny do producentów, dystrybutorów i sprzedawców rowerów, zawierający apel o zmianę takiego stanu rzeczy – wyjaśnia st. post. Anna Borek z raciborskiej policji.
Zasadniczym problemem wśród rowerzystów poruszających się po drogach jest brak oświetlenia oraz elementów odblaskowych. Po zapadnięciu zmroku lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych kierowcy jednośladów są często niewidoczni na drodze, a przez to narażeni na niebezpieczeństwo. Najprostszym, ale skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być fabryczne i trwałe wyposażenie roweru w elementy odblaskowe, umieszczone z przodu, z tyłu oraz po bokach roweru.
W 2008 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolską kampanię edukacyjną pod nazwą „Rowerem bezpiecznie do celu”. – W tym roku apelujemy do producentów, importerów oraz dystrybutorów rowerów, które ostatecznie będą oferowane do sprzedaży, aby pojazdy te były wyposażone w podstawowe elementy bezpieczeństwa ruchu – dodaje Borek.
Aby rower mógł uczestniczyć w ruchu drogowym, powinien być wyposażony w:
• światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – z przodu,
• światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,
• co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
(acz)