Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (886) Data wydania: 07.04.09

Kurczę ginie nocą

Zaczęło się od jajka.

O tym, czy kurczaki boją się nadejścia nocy, o czułych palcach seksterek oraz tropikalnej atmosferze w kurniku...

Obok jajka i zająca nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest kurczak. Koniecznie żółty. Mało kto wie, że taki kolor ptaki mają jedynie przez pięć dni.

Na bieńkowickiej fermie Renaty Klimrzy kurczaki czują się jak w raju. Temperatura utrzymywana na poziomie 35 stopni, stały dostęp do wody i pokarmu oraz całodobowa opieka weterynaryjna. W takich warunkach żyją przez siedem tygodni. Po tym okresie słodki żywot pierzastych symboli Wielkanocy kończy przyjazd samochodu z ubojni. – Łapiemy je zawsze w nocy, niemal przy świecach – mówi szefowa hodowli. ­– Im ciemniej, tym kurczaki są spokojniejsze i bardziej zaspane. Wbrew powszechnej opinii o ptasim móżdżku potrafią kojarzyć wiele faktów. Na przykład poznają opiekuna, a w zasadzie jego kombinezon. Zdarzało mi się przebierać w rzeczy brata ze względu na przyzwyczajenia ptaków – śmieje się pani Renata.

Choć trudno w to uwierzyć na 200 tysięcy kurcząt, które dorastają w Bieńkowicach, przypada tylko trzech opiekunów. – Mamy tu kilka kurników o długości prawie 150 metrów. Cała hodowla jest zautomatyzowana, dlatego nie potrzeba wielu ludzi – mówi właścicielka fermy.

Klimrzowie hodują obecnie brojlery, które są typowo mięsną rasą. Interes zakładała matka pani Renaty. Zaczynano od 250 ptaków. Z czasem hodowla rozrosła się. Na fermie na próżno szukać wylęgarni. Zrezygnowano z niej. – Teraz kupujemy ptaki, ale pamiętam czasy, gdy zajmowaliśmy się wylęgiem. Każde z jaj trzeba było prześwietlić a kurczaka zaszczepić. Kurczaki trafiają na fermę, gdy mają jeden dzień. Wówczas utrzymuje się temperaturę na poziomie 35 stopni Celsjusza. Co kilka godzin gasi się maluchom światło, by odpoczęły i się przespały.  Bardzo trudno jest określić płeć u tak małego ptaka. Zajmują się tym najczęściej panie – seksterki. Najdokładniejsze są te, które nie przekroczyły 25-roku życia. Wtedy palce i skóra są najwrażliwsze, a płeć ptaka określa się na dotyk – tłumaczy Renata Klimrza. Na fermie płeć nie ma znaczenia. Kury tej rasy nie są stworzone do znoszenia jaj. Zanim kurczaki zdadzą sobie sprawę ze swojej płci już dawno znajdują się w garnku z rosołem lub na ruszcie. Polskie kurczaki należą do najsmaczniejszych. Najgorszą opinią wśród smakoszy drobiu cieszą się te ze Stanów Zjednoczonych.

(acz)