Polak, Węgier – dwa bratanki
Węgierska młodzież goszczona była w domach rodzinnych swych polskich przyjaciół. W trakcie wizyty odbyły się zajęcia z historii i plastyki, podczas których uczniowie mieli okazję zgłębić wspólne wątki w dziejach obydwu narodów, jak również poznać swoje zwyczaje wielkanocne. Tańczono poloneza i czardasza, a także śpiewano polskie i węgierskie pieśni narodowe. Goście zwiedzili Racibórz i Opawę, gdzie w murach czeskiej partnerskiej szkoły – Zakladni školy w Opawie – Kylešovicach, uczniowie polscy, węgierscy i czescy wzięli udział w konkursie historycznym i otrzymali stosowne certyfikaty.
Dopełnieniem wymiany była wycieczka młodzieży do Krakowa – dawnej stolicy i miejsca koronacji królów polskich, wywodzących się z Polski, Węgier i Czech. Uczniowie biegle porozumiewali się językiem angielskim, dzięki temu, że wszystkie wspomniane tutaj szkoły uczą tego języka w rozszerzonym wymiarze.
Koordynatorami wymiany za strony polskiej byli: dr Norbert Mika – dyrektor placówki, Izabela Kubita – wicedyrektor i nauczyciele – Monika Pytel, Ewa Kuźnik, Justyna Kasza, Beata Kanclerz i Mirella Obłąg. Ze strony węgierskiej osobami odpowiedzialnymi za wymianę były: Helga Törteli, Zsuzsa Balogh i Györgyi Mészáros.
(opr. e)