Matejko XXL
Zamiast szufladkować Jana Matejkę do malarstwa historycznego poznajmy go bardziej. Temu służy nowa wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego.
Eksponaty zebrane do prezentacji „Matejki Monumentalnego” będzie można oglądać w Raciborzu do
12 lipca. Na inaugurację wystawy przyjechała z Krakowa Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kustosz Domu Jana Matejki, który użyczył zbiorów.
Muzealnik z 20-letnim stażem podzieliła się z publicznością ciekawostkami z życia mistrza. Określiła go mianem pracoholika, który stworzył m.in. ponad 300 projektów do polichromii Kościoła Mariackiego. Niektóre z nich zawisły na ścianach raciborskiego Muzeum. – Swymi dokonaniami w tym zakresie wyprzedzał epokę, bo to już malarstwo modernistyczne – tłumaczyła krakowska kustosz.
Monumentalnymi dziełami były także portrety autorstwa Matejki, który malował je na płótnie o wymiarach 100/80 cm oraz oczywiście jego historyczne obrazy – „Kościuszko pod Racławicami” ma wymiary 5 na 9 metrów, a „Kazanie Skargi” 2 na 4. Dzieła te Kłak-Ambrożkiewicz omawiała podczas wstępu do wystawy, w formie multimedialnej prezentacji. Zwróciła uwagę na ulubione kwiaty Matejki – irysa i dalię, które można odnaleźć w wielu pracach wybitnego malarza.
Wystawa „Matejko Monumentalny” oparta na zbiorach Muzeum Narodowego, którego oddziałem jest krakowski Dom Jana Matejki, gościła także w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich.
Julita Ćwikła z raciborskiego Muzeum zaprasza szkoły na lekcje muzealne poświęcone Matejce.
(ma.w)