Bezcenna energia z wiatru i słońca
PIETROWICE WIELKIE.
Czy w małych społecznościach są szanse na inwestycje w systemy energooszczędne wykorzystujące zwłaszcza odnawialne źródła energii w postaci np. kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę lub urządzenia do produkcji energii elektrycznej bądź cieplnej? Na to pytanie starali się odpowiedzieć samorządowcy, lokalni przedsiębiorcy, ekolodzy oraz specjaliści, którzy zjechali do Pietrowic Wielkich na
IX Eko-Wystawę „Ciepło Przyjazne Środowisku Budownictwo – Systemy grzewcze – Wnętrza – Ogród”.
Patronat po raz drugi
Już po raz drugi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i objął tę wystawę swym patronatem. Fundusz był też współorganizatorem towarzyszącej wystawie konferencji „Odnawialne źródła energii. Samorząd wobec wyzwań ochrony klimatu”.
Te małe inicjatywy są wielkie
Bernard Błaszczyk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, mówił o polskich zobowiązaniach w zakresie udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii. Zwrócił uwagę na to, że właśnie aktywność lokalnych społeczności, ich wiedza oraz świadomość przyczyniają się do tego, że nasz kraj jest w stanie sprostać międzynarodowym wyzwaniom w zakresie realizacji tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego. W myśl tej umowy energia z odnawialnych źródeł w 2020 roku stanowić ma 15 procent całej energii wytwarzanej w Polsce.
–Takie spotkania samorządowców, mieszkańców i wytwórców wyrobów energooszczędnych, jak podczas Eko-Wystawy w Pietrowicach Wielkich, pokazują wyraźnie, że można dostosować ekologiczne działania do wymagań obowiązujących w Unii Europejskiej. Można to uczynić nie tylko dzięki instrumentom prawno- ekonomicznym i strategicznym podejmowanym na szczeblu kraju. Bardzo wiele także dla naszej ekologii można zrobić właśnie dzięki lokalnym inicjatywom – powiedział w Pietrowicach Wielkich wiceminister Błaszczyk.
Fundusz pomoże samorządom
Nawiązując do tego, Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach, zapowiedziała wsparcie finansowe dla tworzonych przez lokalne samorządy programów zadań oraz pakietów energooszczędnych przyjaznych środowisku. Dzięki temu łatwiejsze stanie się dostosowanie czystych i ekologicznych technologii do lokalnych uwarunkowań ekonomicznych, społecznych i technicznych. Już teraz WFOŚiGW dofinansowuje rocznie średnio za 60 mln zł ponad120 inwestycji mających na celu oszczędzanie energii, z czego w ubiegłym roku na przykład około dwadzieścia miało w swoim zakresie zastosowanie źródeł energii odnawialnej.
Jak zdobyć duże pieniądze?
Michał Piskorz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prezentował krajowe i europejskie perspektywy finansowania odnawialnych źródeł energii. Przedstawił wartość uzyskania na te cele piętnastoletnich, niskooprocentowanych pożyczek Narodowego Funduszu. Są one przeznaczone na kompleksowe przedsięwzięcia, których koszt wynosi co najmniej 10 mln zł. Apelował więc do samorządowców o tworzenie międzygminnych programów i sięganie po te pieniądze.
Wszystko o odnawialnych źródłach energii
Z kolei dr Piotr Lampart, przedstawiciel Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego mówił o potrzebie tworzenia w Polsce małych i średnich siłowni oraz kompleksów agroenergetycznych. Dr Rafał Riedel z Uniwersytetu Opolskiego przedstawił krajowe i europejskie perspektywy finansowania odnawialnych źródeł energii.
IX Eko -Wystawa w Pietrowicach Wielkich była szansą do zaprezentowania mieszkańcom możliwości nowoczesnych instalacji energooszczędnych.
Pikinik w majowym słońcu
W czasie wspomnianego weekendu całe rodziny mogły nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także odpocząć w promieniach wiosennego słońca. W programie były liczne występy artystyczne, konkursy, zabawy dla dzieci i happeningi ekologiczne promujące zachowania prośrodowiskowe.
Następna wystawa w pawilonach
Dużym powodzeniem cieszyło się stanowisko Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przedstawiciele władz gminnych oraz powiatu raciborskiego zapowiedzi że X, jubileuszowa wystawa zorganizowana zostanie w nowych pawilonach, co pozwoli na przygotowanie jeszcze bardziej profesjonalnej prezentacji, wpisującej się już na stałe w kalendarz najważniejszych ekologicznych wydarzeń w województwie śląskim.
(oprac. izis)