Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (898) Data wydania: 30.06.09

Woda zabierze nam dom

Mieszkańcy Bieńkowic czekają już lata na interwencję urzędników.
Wiktor Kubala z niepokojem spogląda od kilku lat w koryto rzeczki Cyny. Przepływający przez Bieńkowice strumyk kilka razy w roku zamienia się w rwący potok.
– Nasz dom powoli osuwa się do wody – mówią bezradni mieszkańcy ulicy Niwkowej.
 
Kubalowie doskonale pamiętają powódź w 1997 roku. Wielka woda zalała ich dom do pierwszego piętra. Przez lata remontowali pochodzący z lat 50. budynek. ­– Woda osłabiła mury. Musieliśmy postawić sprytną przybudówkę, która powstrzymuje pękanie ścian – wspomina pan Wiktor.
 
Fala przyszła korytem niepozornej Cyny. Przez cały okres powodzi pod oknami domu przepływały najróżniejsze przedmioty. – Panie, tu wszystko płynęło. I zdechłe bydło i świnie. Meble z zalanych mieszkań i wszystko inne, co zdołała unieść woda – mówi mieszkaniec Bieńkowic.
 
Właściciele domów przy ulicy Niwkowej od lat proszą Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach o umocnienie brzegu Cyny. Kończy się na obietnicach urzędników. Sprawę na ostatnie sesji Rady Gminy poruszył radny Alfons Ćwik. – Mamy znów pogotowie powodziowe, a żadne prace nie zostały wykonane – przypominał na sesji Ćwik.
 
– Nasz dom wybudowano dziesięć metrów od rzeki. Takie były wówczas przepisy. Z roku na rok woda podmywa brzeg i zbliża się do naszego domu. Budynek powoli zaczyna się przechylać. Odchylenie wynosi już 20 cm od pionu – pokazuje krzywiznę pan Wiktor. Mieszkańcy próbują sami umacniać brzegi kamieniami i popiołem z pieca. To jednak nie starcza na długo.
 
– Znamy sytuację na ulicy Niwkowej. To niestety konsekwencja starych przepisów i wydawania pozwoleń na budowę w takich miejscach – mówi Waldemar Niemiec z biura terenowego ŚZMiUW w Raciborzu. – Niedawno odbyliśmy w tym miejscu wizję lokalną. Staramy się jak najszybciej rozwiązać problem, procedury muszą jednak potrwać – dodaje. Mieszkańcy maja nadzieję, że tym razem sprawa zostanie rozwiązana. – Od ostatniej wizji minęły już dwa lata i nic. Tyle się słyszy o powodzi. Ciekawe ile koryt rzeki czeka na zabezpieczenie tak jak Cyna – zastanawia się Wiktor Kubala.
 
Adrian Czarnota