Czesi już to mają za sobą
Mieszkańcom naszego regionu potrzebna jest solidna wiedza na temat technologii spalania odpadów.
W najbliższych latach przewiduje się w Polsce wybudowanie 10 spalarni śmieci. Dwie mają powstać na Śląsku. Póki co, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zwiedzili Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Libercu, w Republice Czeskiej. W ekologicznej wyprawie wzięli udział członkowie zarządu funduszu oraz Stanisław Dąbrowa, wicewojewoda śląski, Anna Kuśka-Ciba, regionalny dyrektor ochrony środowiska, oraz Anna Wrześniak – śląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Jak czytamy w relacji WFOŚ-u, celem wizyty było zapoznanie się z technologią oraz możliwościami jednej z trzech istniejących w Czechach spalarni odpadów komunalnych.
Ludzie przestali się bać
Spalarnie odpadów, mimo prowadzonej nieustannie kampanii informacyjnej, wciąż budzą wiele obaw. Ludzie sprzeciwiają się ich budowie, czego przykładem jest chociażby protest mieszkańców w gminie Mszana (powiat wodzisławski), który miał miejsce kilka lat temu.
Również w Libercu, kiedy powstawał taki zakład, inwestycja ta budziła wiele wątpliwości i obaw. Mieszkańcy okolicy bali się przede wszystkim emisji do powietrza szkodliwych substancji powstałych w wyniku spalania odpadów komunalnych. Dlatego też budowie spalarni towarzyszyła wielka i aktywna kampania społeczna, informująca o korzyściach z powstania zakładu dla regionu i środowiska. Obawy zostały rozwiane ostatecznie, gdy wybudowano instalację opartą na najnowocześniejszej, całkowicie bezpiecznej dla środowiska technologii. Każdy zainteresowany, podczas organizowanych dni otwartych, osobiście mógł zapoznać się z technicznymi szczegółami procesu spalania odpadów oraz zabezpieczeniami przed awarią lub zanieczyszczeniem otoczenia.
Powstanie u nas 10 spalarni
Dzisiaj nowoczesna i w pełni zautomatyzowana spalarnia w Libercu osiąga rocznie wydajność ok. 100 tys. ton odpadów komunalnych. Trafiają do niej odpady komunalne z obszaru zamieszkiwanego przez ok. 300 tys. osób. W procesie spalania wytwarzana jest energia w ilości 700 tys. GJ/rok, która wykorzystywana jest w miejskiej ciepłowni i elektrowni. Obecnie w Europie istnieje 370 zakładów przetwarzających rocznie ok. 46 mln ton odpadów komunalnych. Spośród nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej po jednym zakładzie termicznego przekształcania odpadów komunalnych mają Węgry i Słowacja, w Czechach są trzy, a w Polsce jest jeden niewielki obiekt w Warszawie.
Zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami przewiduje się budowę w Polsce, w najbliższych latach, dziesięciu dużych spalarni - w tym dwóch w województwie śląskim.
(oprac. izis)