Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (909) Data wydania: 15.09.09

Rycerz z Górek o dwu obliczach

Od sierpnia Górki Śląskie mają nowego mieszkańca – Wańka.
W zeszłym tygodniu pisaliśmy o legendarnym założycielu Jankowic – Janiku, którego drewniany posążek niedługo stanie w centrum wsi. Tymczasem w Górkach również mają swojego rycerza. Waniek, bo tak mu na imię, ma swoją wieżę przy wjeździe do wsi od strony Rybnika. Choć ma zaledwie 75 cm wysokości szybko zyskał uznanie mieszkańców. – Ludzie wiedzą, kim jest Waniek, traktują go jak swojego – śmieje się Henryk Postawka, pomysłodawca przedsięwzięcia.
 
Waniek to postać historyczna, o której wspominają dokumenty z końca XV w. – To rycerz, który miał strzec szlaku, ale przeszedł na drugą strone i został rozbójnikiem – wyjaśnia Postawka, pasjonat lokalnej historii, który o swoim pomyśle opowiedział panu Antoniemu, miejscowemu rzeźbiarzowi. Ten ostatni zrobił projekt i zabrał się do roboty. – Skoro to było bardzo dawno, to nie mógł mieć błyszczącej zbroi jak na niektórych zdjęciach. Nasz rycerz ma szablę i maczugę – opowiada Antoni Czogała, który poświęcając własny czas i materiały, stworzył Wańka. Ponieważ nie zachował się żaden dokładniejszy opis rycerza, przy pracy kierował się jedynie własną wyobraźnią.
 
Zdaniem Postawki istnienie Wańka potwierdzają badania archeologiczne w okolicach grodziska, które zachowało się w Górkach. – Znaleziono kolczugę rycerską oraz fragmenty pieca, na kaflach widoczny był wizerunek lwa – symbolu królów czeskich. W 1491 r. w pierwszym dokumencie o Górkach również pojawia się rycerz o imieniu Waniek – przekonuje. – To pierwsza taka figurka, która nie przedstawia jakiegoś utopka czy świętego, ale tutejszą postać. To doskonała promocja wsi. Dobrze, że mamy tu regionalnego artystę, dzięki któremu możemy się cieszyć tą figurką – ocenia Henryk Postawka.
 
(e.Ż)