Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (909) Data wydania: 15.09.09

Cena robi swoje

W Kornowacu maleje ilość zbieranych śmieci. Szczególnie tych, które są segregowane.
Wprowadzenie opłat za worki do zbiórki odpadów ujemnie wpłynęło na statystyki ilości śmieci zbieranych w gminie. Radę Gminy poinformowała o tym Olt Eko zajmująca się konsultingiem w ochronie środowiska.
 
Na terenie Kornowaca usługi wywozu odpadów świadczą 3 firmy – Remondis, Naprzód Rydułtowy oraz PK Racibórz. Zezwolenie ma jeszcze Nowoczesna, ale nie pozyskała tu jeszcze klientów. Najwięcej umów zawarła firma z Rydułtów. Póki nie pobierała opłat za worki do segregowania śmieci, póty ich ilość była wysoka – 12 ton. Odkąd kosztują złotówkę od sztuki wynik zbiórki wynosi jedną tonę. Na odwrót jest u konkurencji z PK. Zaczynali od 300 kg, a teraz notują 20 ton, bo przybywa im klientów.
 
Jak zauważyli goszczący na sesji eksperci, samorząd z puli na ochronę środowiska najwięcej wydaje na usuwanie dzikich wysypisk – 2,6 tys. zł, i edukację ekologiczną – 6,7 tys. zł (ostatnio zamówił torby płócienne i ulotki, które rozprowadza wśród mieszkańców).
 
Zalecenia firmy konsultingowej dla gminy sprowadzają się do: poprawy selektywnej zbiórki odpadów, kontroli przedsiębiorców w zakresie posiadania umów na wywóz odpadów, uruchomienia dotacji na usuwanie azbestu, którego w Kornowacu jest jeszcze 27 tys. m kw., a także inwentaryzacji kompostowni na terenie gminy. Potrzebny będzie też, najlepiej w porozumieniu z sąsiadami z powiatu, punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych (zużyte baterie, akumulatory, świetlówki).
 
– Czuję się jak w filmie – jak zwykle barwnym komentarzem okrasił wystąpienie gościa radny Jan Bernacki i stanął w obronie mieszkańców gminy, którzy wyrzucają mniej śmieci. – Ludzie nie mają co wrzucać do kubłów. Co tylko się da, to kompostują, a resztki zjadają zwierzęta domowe. Złomiarze czyszczą nam teren z gratów – opowiadał sołtys Kobyli. Urzędnicy zapowiedzieli, że na zebraniach wiejskich „zareklamują”, że PK nie pobiera opłat za worki i „kto się dowie, to do nich przejdzie”. Przy poborze podatków pojawią się druki, w których gospodarze napiszą, czy mają kompostownie.
 
(ma.w)