Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (909) Data wydania: 15.09.09

Za dwa lata rzeka przestanie straszyć

Obwałowania na Odrze na terenie Grzegorzowic mają być gotowe jesienią 2011 roku.
Wójt Alojzy Pieruszka poinformował radnych Rudnika o postępach w inwestycji mającej uchronić gminę przed powodzią.
 
Przetarg na wykonawcę obwałowań Odry na terenie gminy czeka na rozstrzygnięcie. Zaplanowano je na
15 września, ale to duże zadanie warte miliony złotych. Możliwe więc, że procedury przetargowe wydłużą się wskutek protestów konkurujących o zlecenie firm. – To pewna praca na 3 lata, kilka milionów złotych do przerobu – podkreślił wójt, który informacje pozyskał ze Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Jeśli inwestycja ruszy o czasie, jej zakończenie zaplanowano do końca października 2011 roku.
 
Dobrą informacją jest też porozumienie władz Śląska i Opolszczyzny w sprawie kontynuacji obwałowań biegnących przez oba województwa. Wykonawca odcinka w naszym województwie pociągnie wały o kilkaset metrów już po stronie opolskiej. Tam również trwa procedura przetargowa i samorząd województwa szuka wykonawcy na dalszy etap wałów.
 
Tematem był szczególnie zainteresowany wiceprzewodniczący rady Damian Niedballa, mieszkaniec Grzegorzowic. – Cieszę się, że coś w tym temacie rusza do przodu. Mieszkańcy coraz mocniej domagają się rozpoczęcia robót, bo wiosną, gdy spadnie dużo śniego, mogą być znowu problemy z wodą przy roztopach – przypuszcza radny.
 
Sprawa obwałowań ciągnie się współmiernie do ich długości na Odrze. Tegorocznej zimy radny Józef Kostka z niedowierzaniem przyjmował deklaracje zleceniodawcy prac przy wałach. Mówił, że ciężki sprzęt ugrzęźnie w błocie, deszczową jesienią lub mokrą wiosną, a zimą budowlanka stoi. Pozostaje zatem liczyć na ciepłą jesień i łagodną zimę – wtedy zapora przed wielką wodą powstanie na pewno szybciej.
 
(ma.w)