Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (913) Data wydania: 13.10.09

Cieszą oko, hodowców napełniają dumą

Po raz IX Zrzeszenie Miłośników Drobnego Inwentarza zorganizowało wystawę ptaków ozdobnych w Pawłowie.
– Nigdzie indziej nie zobaczy się w jednym miejscu tylu różnych ras – przekonywali organizatorzy.
 
I rzeczywiście liczni odwiedzający wystawę, odbywającą się 3 i 4 października w salce parafialnej w Pawłowie, mogli być pod wrażeniem. Swoje najpiękniejsze okazy zaprezentowało w tym roku 30 wystawców, w tym 9 z Czech. Można było zobaczyć m.in. takie gatunki, jak stawak czeski, garłacz hanacki – duży gołąb z obrośniętymi nogami czy kolorowy kurak modeński. W sumie na wystawie zaprezentowano: 241 gołębi, 31 bażantów, 31 kur ozdobnych, 33 sztuki drobiu wodnego oraz trzy rasy królików: nowozelandzki biały, srokacz i olbrzym belgijski.
 
– Takiej wystawy jeszcze nie było – cieszy się Ireneusz Knura, prezes Zrzeszenia Miłośników Drobnego Inwentarza. – Nabieramy rozpędu, co roku więcej hodowców się do nas zgłasza. Jest też ogromne zainteresowanie wystawą – dodaje prezes zrzeszenia skupiającego hodowców z powiatów raciborskiego i głubczyckiego, które w przyszłym roku świętować będzie jubileusz dziesięciolecia istnienia.
 
Z każdej rasy prezentowane są wybitne sztuki. Ptaki wczesną wiosną, przed sezonem lęgowym, muszą przejść szczepienia profilaktyczne. Wszystkie zwierzęta dostarczane są z zaświadczeniem weterynaryjnym. Przed wystawą przechodzą też dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne.
 
Jednym z tegorocznych wystawców był Wolfgang Wolny z Raciborza. Hoduje garłacze koroniaste, kury zielononóżki, bantamki i feniksy. Kiedyś stadko pana Wolfganga liczyło nawet 200 – 300 sztuk. Dziś zostało 60. – Trzeba ciągle obserwować, czego im brakuje. Dostarczać nie tylko karmę, ale też witaminy, dbać o szczepienia, odpowiednie warunki w wolierach i gołębniku – wylicza hodowca. Codziennie rano godzinę poświęca na karmienie, tyle samo po południu. Do tego dochodzi obserwacja i co drugi dzień sprzątanie. – To wrodzona pasja. Od dziecka mnie to interesuje, ojciec też hodował gołębie. Wolę to niż chodzenie po knajpach – mówi pan Wolfgang.
 
(e.Ż)