Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (916) Data wydania: 03.11.09

Krzanowice w gwarze i na fotografii

W Krzanowicach doskonale czują, co to mała ojczyzna i dbają o to, by jej dziedzictwo nie zaginęło.
Efektem tego są różne projekty. Jednym z nich jest „Kultura morawska na pograniczu polsko-czeskim”, realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury Krzanowice. W ramach tego odbyły się niedawno warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży oraz konkurs piosenki polskiej i morawskiej. 9 listopada natomiast w Chuchelnej odbędzie się koncert chórów polskich i czeskich. Ale na tym nie koniec. Podwójne wydarzenie kulturalne czekało na mieszkańców gminy 25 października w Domu Kultury w Borucinie. Tego wieczoru zaprezentowana została wystawa fotograficzna „Krzanowice wczoraj i dziś” oraz album pod tą samą nazwą opracowany przez Mariana Wasiczka, dyrektora MOK. Autor zwraca uwagę, ze wiele się zmieniło w krajobrazie Krzanowic. – Nie ma już pomnika żołnierzy I wojny światowej, drogerii św. Wacława, zmianie uległy pasaże handlowe na rynku. Nie ma też gościńców, np. obecny sklep „U Krystyny” przed wojną był gościńcem. Natomiast mocno zdewastowany szpital św. Augustyna stał się zakładam opiekuńczo-pielęgnacyjnym. Niestety wiele z przedstawianych na zdjęciach budynków, jeśli się zachowało, to straciło wiele ze swojego wcześniejszego kolorytu – mówi Marian Wasiczek.
 
O swojej publikacji „Gwara Krzanowic w powiecie raciborskim” opowiedziała też Marcela Szymańska. – Gwara morawska była moim pierwszym językiem – mówiła wzruszona autorka, wspominając swój dom rodzinny i ukochaną babcię Emilię.
 
– Mowa ta ułatwia kontakt z najbliższym otoczeniem. Jestem nauczycielką, mam kontakt z najmłodszym pokoleniem i chciałabym, aby młodzi posługiwali się zarówno piękną polszczyzną, jak też mową swoich rodziców, dziadków i pradziadków – dodała Szymańska.
 
Publikacja liczy 65 stron, składa się z trzech rozdziałów. Zawiera m.in. opis rodzimej miejscowości autorki, cechy fleksyjne i fonetyczne gwary, zapożyczenia z języka czeskiego i niemieckiego, 1500 wybranych słów gwarowych w porządku alfabetycznym oraz fotografie zanikających sprzętów i strojów regionalnych. – Dziękuję moim informatorom za cierpliwość i ofiarowany mi czas, szczególnie panu Hermanowi Kubali. Książka nie wyczerpuje tematu gwary laskiej, ale mam nadzieję, że tą pracą spełniam obowiązek, który odczuwam wobec mojej małej ojczyzny – dodała Marcela Szymańska.
 
(e.Ż)