Sztandar dla markowickiej szkoły
– Nasza placówka do tej pory nie miała sztandaru, który jest symbolem ojczyzny i jej historii – mówił dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Raciborzu Daniel Siedlok w trakcie uroczystości, która odbyła się 10 listopada.
Do pozyskania przez Szkołę Podstawową nr 14 sztandaru przyczyniła się przede wszystkim Rada Rodziców, co kilkakrotnie podkreślił dyrektor placówki. Zanim przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Bańczyk przekazała sztandar szkole, Daniel Siedlok przybliżył jej historię. – Założeniem polskiej szkoły mniejszościowej w Markowicach zajął się Arka Bożek – mówił. – Od 1964 roku nasza placówka nosi imię jej założyciela, który w Markowicach urodził się, wychował, uczył i pracował – dodał.
Na uroczystości nie zabrakło członków rodziny patrona markowickiej szkoły i przedstawicieli władz miasta. – Myśl, którą wszyscy tu na Śląsku znają: „Siła nasza leży w nas samych” wiele mówi – siła nasza leży w nas uczniach, nas nauczycielach, nas rodzicach, to my decydujemy, jak będzie wyglądała szkoła i nasze otoczenie – mówił prezydent Raciborza Mirosław Lenk, nawiązując do hasła Arki Bożka. – Sztandar to symbol i znak. Symbol tego, że mamy wspólną tradycję i historię, a znak tego, że łączą się ludzie mający wspólną kulturę – dodała wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Oficjalna część zakończyła się wbiciem gwoździ do drzewca przez przewodniczącą Rady Rodziców i prezydenta oraz podziękowaniami złożonymi przez dyrektora trzem paniom, które w największym stopniu przyczyniły się do pozyskania przez szkołę sztandaru, czyli Katarzynie Bańczyk, Sylwii Kotuli i Helenie Jakubiec, a także prezydentowi za ufundowanie okolicznościowej gabloty, w której sztandar będzie trzymany, i sponsorom.
Po części oficjalnej, którą poprzedziła msza w markowickim kościele, przybyli obejrzeli część artystyczną, o którą zadbali uczniowie oraz panie Jolanta Cyran i Agnieszka Kotula. Dotyczyła ona zarówno przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości, jak i osoby patrona SP 14. Na koniec była okazja do zwiedzenia szkoły i do rozmowy przy okolicznościowym poczęstunku.
(JaGA)