Co łączy Śląsk z Zakonem Krzyżackim?
17 listopada w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach odbyła się wojewódzka konferencja metodyczna dla nauczycieli historii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pn. „Dylematy stosunków polsko-krzyżackich w edukacji szkolnej”. Jej organizatorem był wspomniany katowicki ośrodek oraz Ogólnopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Historii w Toruniu.
Wśród czterech zaproszonych prelegentów znalazł się raciborzanin dr Norbert Mika, który wystąpił z referatem pt. „Zakon Krzyżacki a Śląsk”. Na podstawie analizy źródeł, spisanych w języku łacińskim, staroniemieckim i staroczeskim, ukazał wzajemne kontakty śląskich książąt, rycerstwa i miast z Zakonem Krzyżackim. – Ten ostatni – o czym mało wiadomo – prowadząc sprytną grę dyplomatyczną, usiłował w połowie XIII wieku stworzyć w okolicach Raciborza, Koźla i Cieszyna, wyodrębnione władztwo terytorialne, na wzór państwa zakonnego w Prusach. Gdy sprawa wyszła na jaw, książę opolsko-raciborski Władysław usunął przebiegłych rycerzy w habitach ze swego otoczenia – informuje raciborzanin, którego wystąpienie przyjęto z zainteresowaniem i aplauzem.
Uczestnicy konferencji zostali obdarowani przez jej organizatorów fachową literaturą metodyczną i podręcznikami, tworzonymi w oparciu o wprowadzaną w tym roku szkolnym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – nową podstawę programową.
(oprac. JaGA)