Od przyrody do historii
Efektem polsko-czeskiej współpracy jest m.in. wspólnie stworzony folder w języku angielskim.
Pod taką nazwą Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu i Zakladní školy w Opawie-Kylešovicach realizują wspólny polsko-czeski projekt, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia.
Podejmując działania w tym zakresie, we wrześniu uczniowie obydwu placówek oświatowych, wraz z nauczycielami, wzięli udział w wycieczce dydaktycznej po ziemiach opawskiej, karniowskiej, bruntalskiej i fulneckiej na terenie Republiki Czeskiej. Kolejnym przedsięwzięciem były wspólne zajęcia warsztatowe z przyrody, geografii, literatury, folkloru, sztuki i historii, które odbyły się 12 listopada w G 3 w Raciborzu. – Polska i czeska młodzież, używając sprzętu komputerowego, tworzyła bogato ilustrowane foldery w języku angielskim, które następnie tłumaczyła na swoje języki narodowe. Ponadto zorganizowano konkurs plastyczny na najlepszy rysunek zabytkowej budowli w partnerskim mieście – informują organizatorzy.
Łącznie w warsztatach i konkursie wzięło udział 80 uczniów, po 40 z każdej szkoły. Zajęcia prowadzili nauczyciele G 3: Mariusz Janicki, Tomasz Kubala, Małgorzata Mikieko i Ewa Kuźnik. Koordynatorami projektu są: dr Norbert Mika i Izabela Kubita (ze strony polskiej), a także Stanislava Burdová, Iveta Kudličková i Šárka Bělastová (ze strony czeskiej). Przebieg działań monitorowany był przez pracowników sekretariatu Euroregionu Silesia: dyrektora Darię Kardaczyńską oraz specjalistę ds. monitoringu Gabrielę Lewak.
(oprac. JaGA)