Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (920) Data wydania: 01.12.09

Stawka ta sama, ale zapłacą więcej

W Krzanowicach wprowadzili opłatę stałą za posiadanie wodomierza.
Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę zatwierdzono na ostatnej sesji Rady Miejskiej. Radni zgodzili się z tym, żeby stawka od metra sześciennego wody pozostała taka sama jak w ubiegłym roku, czyli 2,35 zł. Nowością jest natomiast wprowadzenie tzw. opłaty stałej za wodomierze. Ta ma wynosić 3,15 zł miesięcznie. – Komisja zaproponowała, żeby nie podwyższać ceny wody, bo jest recesja – wyjaśnił Jan Lach.
 
Nie wszystkim jednak spodobał się pomysł wprowadzenia opłaty stałej. Przeciwny był radny Andrzej Cybulski. – To kolejna opłata stała, którą muszą ponosić mieszkańcy. Wcześniej za ścieki, teraz za liczniki. Lepiej byłoby podnieść cenę wody o 1 czy 2 gr. Nie widzę sensownego uzasadnienia tej opłaty – stwierdził. Obecny na sesji Henryk Kandziora, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Krzanowicach, odpowiedział, że opłata ma zwiększyć płynność finansową zakładu. – Sprzedaż wody kształtuje się raz wznosząco, raz opadająco. Raz sprzedajemy jej więcej, a raz mniej. Opłata stała zrekompensuje nam niedostatek pieniędzy, kiedy sprzedaż wody jest niższa – argumentował. Radny Cybulski nie wydawał się jednak przekonany. – Jak to się ma do umów podpisanych z mieszkańcami? – zapytał. Dowiedział się, że konieczny będzie aneks.
 
Radnego Marka Burbana interesowała natomiast ściągalność opłat za wodę. – Przekracza ona 90 %. Na bieżąco odbywa się windykacja wobec dłużników. Sprawy kierowane są na drogę sądową i do komornika – odpowiedział kierownik ZGK. Dodał, że nie stosuje się raczej „odcięcia wody” dłużnikom, gdyż jest to długa, żmudna procedura i gminie po prostu się nie opłaca.
 
(e.Ż)