9. Bajtel Gala, czyli życie przy familoku
– Nasz zespół pięknie tańczący z pomponami rozpoczął dziewiątą już Bajtel Galę – tymi słowami przywitała 25 listopada w DK Strzecha zgromadzonych gości dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu Ewa Konopnicka. Tradycyjnie nie zabrakło tańców, śpiewów, dowcipów i śląskiej godki.
– Witam wielbicieli polskiego i śląskiego folkloru. Bałam się, że grypa przetrzebi nam nieco widownię, ale tak się nie stało – cieszyła się dyrektor ZSS, który tradycyjnie był gospodarzem i organizatorem śląskiego biesiadowania. Nie zabraknie śmiechu i wspólnego śpiewania, a także barwnych śląskich strojów, bo w końcu Bajtel Gala to Śląska Biesiada Szkół Specjalnych, święto tradycji i folkloru. I jak co roku nie zawiedli przedstawiciele władz miasta i powiatu. – Zawsze w okresie mikołajkowym możemy uczestniczyć w czymś wyjątkowym. Będziemy oglądać artystów, którzy mają osiągnięcia nie tylko w Raciborzu – mówił starosta Adam Hajduk. Wiceprezydent Ludmiła Nowacka pojawiła się na gali z koszem pełnym słodyczy. – Jeśli mamy coś dla ducha, niech będzie też coś dla ciała – mówiła.
Tematem przewodnim tegorocznej Bajtel Gali było „Przy sobocie, po robocie”. Mali artyści z sześciu placówek (ZSS w Raciborzu, Przedszkola nr 24 w Raciborzu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku, Zespołu Szkół nr 2 Specjalnych w Mikołowie, Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, Domu Pomocy Społecznej „Różany Pałac” w Krzyżanowicach) pokazali, jak niegdyś wyglądało życie przy familoku, a ich występy poprzedzone zostały opowieścią o familoku przedstawioną przez H. Nitefor i B. Mazurek w dwóch wersjach – po polsku i po śląsku. O choreografię, układy i opracowanie całości zadbały Aleksandra Orłowska i Ewa Orłowska, i jak co roku nie zabrakło zespołu muzycznego tworzonego przez Wandę Korotusz, Małgorzatę Kominek, Henryka Malona i Wiesława Mużelaka.
(JaGA)