Syrenę „odpalają” z zapalniczki
Strażacy z Krzyżanowic śpią z komórką przy głowie. SMS o pożarze lub powodzi może komuś ocalić życie.
Krzyżanowice, Racibórz i Bohumin skorzystały z unijnej dotacji i unowocześniły system wczesnego ostrzegania przed powodzią i innymi zagrożeniami w dorzeczu Górnej Odry.
Dofinansowanie pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczypospolita Polska 2007 – 2013 (Fundusz Mikroprojektów). Urzędnicy napisali wniosek i projektowi przyznano 29 160,31 euro, to 85% kosztów przedsięwzięcia.
– Straty materialne spowodowane wystąpieniem kataklizmów są wielokrotnie wyższe niż koszt budowy systemów wczesnego ostrzegania i przeciwdziałania ich skutkom – podkreśla Stanisław Mrugała z Miejskiego Centrum Reagowania i Ochrony Ludności. Stworzono system, w skład którego wchodzą Racibórz, Krzyżanowice i czeski Bohumin. Zajmuje się on monitorowaniem zagrożeń powodziowych i innych na obszarze zlewni górnej Odry. Informacje na ten temat natychmiast przekazywane są przez służby kryzysowe. W tym celu korzystają z smsowe-go systemu powiadamiania, poczty elektronicznej, stron internetowych partnerów lub innych dostępnych środków łączności. – Dysponujemy nowoczesnymi syrenami ulokowanymi na terenie miasta. Tę w Sudole słychać podobno aż w Krzyżanowicach, bo tamtejsze kury przestają nieść jajka, jak słyszą jej wycie – uśmiecha się Mrugała. Podkreśla, że syrenami można sterować z samochodu z dowolnego miejsca w Raciborzu. Mobilnej centrali wystarczy zasilanie z gniazdka zapalniczki.
Oprócz ostrzegania i alarmowania przed zagrożeniami nowy sprzęt da łatwiejszy dostęp do aktualnych danych o sytuacji hydrologicznej po stronie czeskiej lub innych zagrożeniach po obu stronach granicy.
W ramach projektu zrealizowano: zakup 5 syren elektronicznych głośnomówiących, montowanych na terenach zalewowych i wzdłuż dróg przewozu materiałów niebezpiecznych; zakup Centrali Alarmowej; modernizację przenośnej centrali sterowania syren; modernizację istniejącego systemu wczesnego ostrzegania do aktualnie obowiązujących sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych; wydanie polsko - czeskiego informatora o zagrożeniach i sposobie zachowania się w przypadku ich wystąpienia; nagranie komunikatów ostrzegawczych w języku polskim i czeskim. Projekt trwał od stycznia do grudnia 2009 r.
(ma.w)