Memoriał jak mistrzostwa świata
W hotelu MKZ Unia Racibórz zamieszkają ekipy USA, Australii i Polski. W amerykańskim zespole na memoriale wystąpi wicemistrz świata Dremiel Byers i brązowy medalista mistrzostw świata Mango Spenser. Do zawodów zgłoszonych około 170 zawodników z 30 państw, a jedną z najsilniejszych ekip będzie rosyjska reprezentacja, która będzie liczyć 15 zawodników. Najbardziej egzotyczne reprezentacje przyjadą z Senegalu, Azerbejdżanu, Iraku, Australii i Japonii.
MKZ Unię Racibórz reprezentować będzie dwóch zawodników: Mateusz Wanke i Wacław Siorak. Pierwszy z nich w memoriale walczy z Tomaszem Świerkiem ze Śląska Wrocław o miejsce w kadrze na Mistrzostwa Świata w Moskwie. – Może się zdarzyć, że w mistrzostwach świata wystartuje dwóch zawodników Unii Racibórz – stwierdził Grzegorz Pieronkiewicz prezes MKZ Unia Racibórz. – Ostatnia taka sytuacja, miała miejsce, gdy startowałem z Ryśkiem Wolnym, gdzie Rysiek wywalczył czwarte miejsce, po kontrowersyjnych decyzjach sędziów. Na memoriale walczą tylko reprezentanci Polski, tutaj nie ma słabych zawodników, a zdobycie medalu jest wielkim sukcesem. W memoriale w 1996 roku wywalczyłem brązowy medal, Rysiek Wolny w 1997 i 2000 roku zdobył dwa razy pierwsze miejsce. Po otwarciu zawodów, będzie można zobaczyć wystawę poświęconą Andrzejowi Wrońskiemu. Będzie także możliwość wspólnego zdjęcia z zapaśnikami i zdobycia autografów mistrzów – dodaje Grzegorz Pieronkiewicz.
– Na memoriał mają przyjechać najlepsi zapaśnicy na świecie, medaliści mistrzostw Europy, świata i olimpijscy – mówi Ryszard Wolny trener kadry seniorów. – W zawodach ma uczestniczyć silna ekipa z Rosji, na czele z Samurgashev Varteres złotym i brązowym mistrzem olimpijskim, dwukrotnym mistrzem świata i mistrzem Europy. Następnym utytułowanym rosyjskim zapaśnikiem jest Mankiev Nazyr – złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie. Swój przyjazd potwierdziła mocna drużyna z Francji z zawodnikiem startującym w kategorii do 66 kg, złotym medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie, srebrnym medalistą mistrzostw świata z Baku w 2007 roku oraz brązowym mistrzostw Europy również z Baku 2010. Na zawodach będą walczyć także utytułowani zapaśnicy z Azerbejdżanu, którzy są w trakcie załatwiania wiz – dodaje Ryszard Wolny.
– Jak na patrona zawodów przystało, Międzynarodowy Memoriał im. Władysława Pytlasińskiego jest jednym z najbardziej prestiżowych turniejów zapaśniczych na świecie – powiedział Mikołaj Jarocki, redaktor naczelny kwartalnika „Zapaśnik”. – To marka sama w sobie i duma polskiego zapaśnictwa. Poza faktem, że szczyci się on wieloletnią tradycją, specyfika turnieju polega też na tym, że stanowi jeden z ostatnich sprawdzianów przed przypadającymi we wrześniu Mistrzostwami Świata. To sprawia, że każdego roku przyjeżdża do Polski plejada znakomitych zapaśników, z medalistami Igrzysk Olimpijskich, mistrzami świata i Europy włącznie. Do tegorocznych zawodów zgłosiło się ponad 170 zawodników z blisko 30 państw. W tym dwójka mistrzów olimpijskich z Pekinu – Rosjanin Nazyr Mankiev i Francuz Steeve Guenot. Będzie także mistrz olimpijski z Aten Rosjanin Khasan Baroev. Po raz kolejny w zawodach wystartuje mistrz świata z 2002 roku Amerykanin Dremiel Byers, który mimo 36 lat na karku nie daje sobie w kaszę dmuchać, nadal utrzymując się w ścisłej czołówce światowej, czego dowodem jest ubiegłoroczny tytuł wicemistrza świata. Nie tylko z racji koloru skóry, jest zawsze jedną z pierwszoplanowych postaci organizowanych w Polsce zawodów. Liczymy, że także ktoś z naszych nawiąże do chlubnych tradycji i nawet jeśli nie wygra, to powalczy o miejsce na podium. W tamtym roku w Mysłowicach ta sztuka udała się tylko jednemu Polakowi – Łukaszowi Banakowi. W Raciborzu także nie będzie dla naszych reprezentantów żadnej taryfy ulgowej, jak pokazuje życie własne ściany to czasem za mało, ale może dwa, trzy medale zawisną na piersi polskich zapaśników – dodaje Mikołaj Jarocki.
Program VIII Międzynarodowego Memoriału Władysława Pytlasińskiego w zapasach w stylu klasycznym w Raciborzu 30 lipca – 1 sierpnia
31 lipca
9.00 – 14.00 Walki eliminacyjne w następujących kategoriach wagowych: 55, 66, 84, 120
16.00–17.30 Repasaże w następujących kategoriach wagowych: 55, 66, 84, 120
17.30–18.30 Ceremonia otwarcia. Występ artystyczny.
18.30–20.30 Walki finałowe w następujących kategoriach wagowych: 55, 66, 84, 120
1 sierpnia
9.00–12.00 Walki w następujących kategoriach wagowych: 60, 74, 96
14.00–15.00 Repasaże w następujących kategoriach wagowych: 60, 74, 96
15.00–16.00 Walki finałowe w następujących kategoriach wagowych: 60, 74, 96
WiZ