Utrzymują się z pracy
Komisja rolnictwa gminy Kornowac przeprowadziła analizę stanu rolnictwa w gminie.
– Do oceny warunków przyrodniczych rolnictwa wykorzystano wyniki badań Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, a do charakterystyki zróżnicowania rolnictwa w gminie wykorzystano dane udostępnione przez Urząd Gminy. – Ocena stanu rolnictwa będzie jednak niepełna ponieważ GUS jeszcze nie opracował wyników spisu rolnego przeprowadzonego latem 2010 r. – powiedziała Danuta Glenc przewodnicząca komisji.
Raport o rolnictwie w gminie Kornowac będziemy drukować na łamach gazety etapami.
Gmina Kornowac ma charakter rolniczy i taką funkcję ma ustaloną w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ale z uwagi na walory krajobrazowe i przyrodnicze w strategi rozwoju gminy jest wykorzystanie tych warunków przez mieszkańców do prowadzenia gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych. Ludność utrzymuje się głównie z pracy w zakładach przemysłowych znajdujących się w okolicznych miastach i z własnej działalności gospodarczej. Wiele terenów w planie przeznaczono pod zabudowę i ustalono jako funkcję uzupełniającą – usługi podstawowe.
Powierzchnia gminy wynosi 2620 ha, w strukturze użytkowania gruntów dominują użytki rolne, które stanowią 81% powierzchni gminy co stanowi 2129 ha,
- grunty orne 65,8%
- łąki i pastwiska 12,7%
- lasy i grunty leśne 9,6%
- pozostałe grunty i nieużytki 9,5%.
- grunty orne 65,8%
- łąki i pastwiska 12,7%
- lasy i grunty leśne 9,6%
- pozostałe grunty i nieużytki 9,5%.
W Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy przewiduje się zalesienie 238,4 ha użytków rolnych. Są to enklawy leśne i grunty o niskiej bonitacji gleby. Szacunkowa powierzchnia gruntów nieprzydatnych rolniczo nadających się do zalesienia wynosi ok. 400 ha. Rolnicy nie są zainteresowani zalesianiem gruntów, z uwagi na brak przepisów motywujących do tego typu działań.
Oprac. (woj)