Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (988) Data wydania: 26.04.11

Bunt na Głubczyckiej

Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu chce wyburzyć komórki, w których mieszkańcy od lat trzymają opał. Starsi i schorowani lokatorzy będą musieli trzymać węgiel w nieprzystosowanych do tego celu piwnicach.

 

Trzymać węgiel na podwórku i pozwalać się okradać, czy własnymi rękami wnosić do piwnicy tony węgla?  – taki dylemat mają od niedawna mieszkańcy kamienicy przy ulicy Głubczyckiej 37 w Raciborzu. Urzędnicy nie konsultując się z mieszkańcami postanowili wyburzyć pomieszczenia gospodarcze na podwórku.

Pan Dariusz Zygmunt, podobnie jak dziesięć innych rodzin, ma na placu swoją komórkę. W niewielkim pomieszczeniu trzyma rower i parę skrzynek. Więcej tu nie wejdzie. Mimo ciasnoty nie wyobraża sobie bez niej kolejnej zimy.  – W sezonie grzewczym trzymamy tam opał. To idealne rozwiązanie, bo łatwo wyładować węgiel z przyczepy i wrzucić do komórki – mówi mężczyzna, który w kamienicy przy Głubczyckiej mieszka już dwadzieścia lat. Wszystko wskazuje na to, że lokator będzie musiał szukać nowego miejsca na rower. Z początkiem kwietnia, na klatce schodowej pojawiła się informacja, że ciąg dziesięciu komórek na placu przed kamienicą zostanie wyburzony a lokatorzy mają czas do 30 kwietnia na zabezpieczenie swoich rzeczy i opróżnienie komórek. – Gdy zobaczyliśmy kartkę na klatce po prostu zdębieliśmy. Nikt nas nie pytał o zgodę, nikt z nami nie konsultował konieczności wyburzania tych pomieszczeń. Nikt również jasno nie wskazał gdzie mamy po wyburzeniu trzymać węgiel – mówi Barbara Krzykała, która również posiada swoją komórkę na podwórku.

Lokatorzy nie wyobrażają sobie trzymania węgla na podwórku. – Musielibyśmy tu usypać dziesięć górek, osobno dla każdej rodziny. Kto jednak upilnuje tak złożony opał? – pyta lokatorka. Logicznym miejscem, gdzie można składować opał są piwnice budynku. Nie wszystkie jednak posiadają okienka, przez które można zrzucić węgiel. Dodatkowo piwnica ma w niektórych miejscach niski sufit zmuszający do mocnego pochylania się. – Jak w takich warunkach wnieść tam węgiel? Trzeba by kilkadziesiąt razy obrócić z wiaderkiem. W budynku są piece, więc i tak w zimie trzeba chodzić po opał, łatwiej przynosić go z podwórka niż z piwnicy – mówi pan Dariusz. Mieszkańcy boją się również o przewody kominowe i otwory wyciorowe zlokalizowane w ścianach niektórych piwnic.  Ściana w sezonie grzewczym rozgrzewa się.  Lokatorzy przypominają również, że w  budynku dochodziło do zapalania się nagromadzonej w przewodach sadzy. W takich warunkach trzymanie opału nie wydaje się bezpieczne.

Komórki mają zostać wyburzone ze względu na ich fatalny stan i potencjalne zagrożenie dla mieszkańców. Tyle oficjalnie. W Miejskim Zarządzie Budynków przyznają, że nie bez znaczenia jest również kwestia estetyki. – Osoby idące od strony ulicy Cegielnianej nie mają ciekawego widoku. Komórki są w tragicznym stanie a zwłaszcza dach stanowi potencjalne zagrożenie – mówi Tadeusz Pałac, z Oddziału Gospodarki Mieszkaniowej MZB w Raciborzu. – Obecnie ciągle rozważamy czy komórki wyburzymy. Nic nie jest jeszcze przesądzone. Chodzi nam przede wszystkim o dobro lokatorów – dodaje urzędnik. Mieszkańcy deklarują, że są w stanie pokryć rozsądnie zwiększony czynsz, dzięki któremu powstaną nowe komórki w miejscu starych. – To nie muszą być solidne murowane obiekty. Obecna technika oferuje różnego rodzaju prefabrykaty, z których można szybko stworzyć miejsca na opał – tłumaczy Barbara Krzykała.

(acz)