Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (988) Data wydania: 26.04.11

Jak zabijamy zwierzęta?

Najpierw wyszukał solidny, ale niepotrzebny łańcuch, później zaczął się rozglądać za czymś ciężkim. Wybór padł na starą muszlę klozetową. – Teraz z pewnością nie wypłynie – przebiegło mu zapewne przez myśl gdy prowadził psa nad Rudę.

 

16 kwietnia kajakarze biorący udział w wielkim sprzątaniu rzeki Rudy dokonali przed Rudami makabrycznego odkrycia. Przy brzegu jeden z uczestników spływu zauważył muszlę klozetową. – Trochę nas zdziwiło co ludzie wyrzucają. Chcieliśmy ją wyciągnąć z rzeki. Ale szybko okazało się, że obok jest jeszcze coś – mówi Jacek Kluczniok z rybnickiej firmy Aktywni, organizator ubiegłotygodniowego spływu. – Na łańcuchu do muszli przywiązany był średniej wielkości pies. Zwierzę leżało tu zapewne kilka tygodni. Pętla była zaciśnięta wokół szyi, zwierzak nie miał najmniejszych szans – wspomina Kluczniok. Niedaleko miejsca gdzie znaleziono szczątki psa są zabudowania. Na podwórku psie budy, ale psów nie ma. – Ludzie mówią, że nic nie wiedzą – dorzuca inny uczestnik spływu.

Wyrzucił, bo był stary

To nie jedyny przypadek ludzkiego okrucieństwa w ostatnim czasie. 2 kwietnia podczas libacji alkoholowej w Czerwionce, podpity mężczyzna wyrzucił przez okno niewielkiego kundelka. Siedemnastoletni pies roztrzaskał się na betonowym chodniku. –  Jak ustalili policjanci, 27-letni siostrzeniec właściciela mieszkania dwukrotnie próbował wyrzucić zwierzę. Za pierwszym razem pies odbił się od ramy okna, druga próba była skuteczna – mówi nadkomisarz Aleksandra Nowara, rzecznik rybnickiej policji. Co go teraz czeka? Mężczyzna drwi sobie z policyjnych wezwań konsekwentnie nie zgłaszając się na komendę. – Na szczęście takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko – mówi policjantka. 

Dusili i podpalali

Statystki zdają się to potwierdzać. W prokuraturach rejonowych okręgu gliwickiego w 2010 roku odnotowano 98 spraw dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstw dotyczących zabijania lub znęcania się nad zwierzętami. 31 spraw zakończyło się aktami oskarżenia a sądy skazały do tej pory 15 osób. Ludzie strzelali z wiatrówek do ptaków, psów i kotów. Jedna z osób zatłukła sztachetą sześciomiesięcznego kota, inna zostawiła psa w nagrzanym samochodzie na kilka godzin. Prokuratorzy ponadto ścigali takie przypadki jak  pozostawienie psa bez opieki w zamkniętym mieszkaniu na dwa tygodnie, oblewanie benzyną i podpalanie kotów czy znęcanie się nad psem poprzez przywiązanie do obroży metalowego ciężaru, który uniemożliwiał ruchy zwierzęcia. 

A co w sądzie?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak sądy w ubiegłym roku traktowały sprawców takich przestępstw. Tylko jeden przypadek zakończył się umorzeniem sprawy ze względu na niską szkodliwość społeczną. Sprawa dotyczyła porzucenia suki z sześcioma szczeniętami, prokurator złożył jednak apelację od orzeczenia i sprawa w najbliższym czasie będzie ponownie rozpatrywana przez sąd. Apelację złożył także Prokurator Rejonowy w Raciborzu, w sprawie dotyczącej osoby, która znęcała się nad żoną, synem oraz psem. Kat rodziny został skazany na karę 7 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat, zobowiązanie do powstrzymywania się od alkoholu oraz przeproszenia pokrzywdzonych członków rodziny. Zdaniem śledczych wyrok był rażąco niewspółmierny do stopnia społecznej szkodliwości czynu. Sąd Okręgowy w Gliwicach – Ośrodek Zamiejscowy w Wodzisławiu Śl., wskutek apelacji prokuratora – uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania.

Kot na muszce

W pozostałych przypadkach, sądy skazały 4 sprawców przestępstw popełnionych na szkodę zwierząt na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania, jednego sprawcę na karę ograniczenia wolności, a pozostałych na karę grzywny. Poza wyrokiem w zawieszeniu 2,5 tysiąca złotych nawiązki na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami  musiał między innymi zapłacić mężczyzna, który zabił cztery szczeniaki. 500 złotych nawiązki zapłacił mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, który urządził sobie strzelnicę na podwórku a celował do kota sąsiada. Oskarżony miał celne oko – trafił kilkakrotnie w głowę. Z kolei przez osiem miesięcy po 30 godzin w każdym miesiącu będzie pracował społecznie właściciel psa, który kopał i rzucał swoim pupilem.  

Dali na konie

Śledczy zajmują się również większymi zwierzętami. Chodzi głównie o gospodarzy, którzy przetrzymują w niewłaściwych warunkach zwierzęta w oborach. – Prokuratorzy i pracownicy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w 2010 roku nie pozostawali również obojętni na los zwierząt, reagując na apele organizacji społecznych o wsparcie finansowe na cele związane z polepszeniem losu zwierząt. W 2010 roku przekazali na rzecz fundacji Centaurus i Pegasus, zajmujących się ratowaniem koni, jako darowiznę łącznie kwotę 445 zł. Sprawy zwierząt pozostawać będą nadal w szczególnym zainteresowaniu prokuratorów okręgu gliwickiego – zapewniają w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach.  Ustawa o ochronie zwierząt  przewiduje  za zabicie zwierzęcia karę pozbawienia wolności do roku.  Jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – do dwóch lat. – Przypadki znęcania można składać również anonimowo. Warto nas informować także w przypadkach, gdy szanse na wykrycie sprawcy wydają się małe. Wszystkie sygnały sprawdzamy. Pamiętajmy, że nasza bierność może być traktowana jako społeczne przyzwolenie na katowanie zwierząt – tłumaczy Aleksandra Nowara.

Sprawami dotyczącymi znęcania się nad zwierzętami zajmują się policjanci z pionu gospodarczego. Na stronie komend umieszczono adres przestepstwa-gospodarcze@slaska.policja.gov.pl, pod którym policjanci czekają na sygnały dotyczące maltretowania zwierząt.  Takie zgłoszenie można również zgłaszać telefonicznie pod numerem 997.

Adrian Czarnota