Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1088) Data wydania: 19.03.13

Co dalej z Aleją Dębową?

Nędza, Górki Śląskie. Radny Henryk Postawka, reprezentujący Górki Śląskie w samorządne gminy Nędza, już kilkakrotnie poruszał sprawę ustanowienia Alei Dębowej, w jego wiosce, jako pomnika przyrody. Aleja była niegdyś szlakiem łączącym Opactwo w Rudach z Raciborzem, z którego korzystali cystersi. Była to część tzw. cysterskiej pajęczyny, czyli sieci dróg mnichów.

 

Obecnie przy alei stoją tablice informacyjne, z których dowiedzieć się można, że na odcinku około 800 metrów rośnie 49 dębów szypułkowych. Drzewa zostały opisane przez pracowników nadleśnictwa w Rudach, a ich wiek oszacowano na około 250 lat.

Według radnego Postawki taki pomnik przyrody mógłby być chlubą dla całej gminy. Próbował on przekonać do swojego pomysłu zarząd i radę gminy Nędza. Przypomniał, że sprawa ciągnie się od 10 lat.

Wójt Anna Iskała obawiała się, aby pomnik przyrody nie wpłynął np. na sąsiadujące tereny, gdzie mieszczą się działki budowlane. Jan Francus, radny mieszkający również w Górkach Śląskich, uważał, że taka inicjatywa powinna być przegłosowana na zebraniu wiejskim. Sam uważał nowy pomnik przyrody za kolejny krok do przemiany wioski w skansen. – Drzewa nie rosną na terenie ogródków tylko w obrębie lasu, działki leżą przy ul. Leśnej, sąsiadującej z aleją – bronił pomysłu Henryk Postawka. Obawiał się, że dęby mogą zostać kiedyś wycięte. Wójt uspokoiła, że nie jest przeciw pomysłowi pomnika przyrody, lecz musi najpierw dokładnie zbadać sprawę.

Ustanowienie pomnika przyrody następuje w formie uchwały rady gminy. Uchwała wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Ewentualne zakazy w stosunku do pomnika można wybrać spośród wymienionych w Ustawie o Ochronie Przyrody. Mogą dotyczyć ochrony samego obiektu, ale również jego otoczenia.

(woj)