Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (1099) Data wydania: 04.06.13

Ekoserwis: Stawiają na węgiel

„Ekologiczne czarne złoto. Nowoczesne technologie spalania węgla w energetyce”. To hasło dyskusji eksperckiej zorganizowanej 20 maja w Katowicach przez Dziennik Gazetę Prawną. Zaproszono do niej wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, ekspertów z branży górniczej, naukowców zajmujących się technologiami węglowymi oraz Gabrielę Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wiceminister Tomczykiewicz podkreślił, że węgiel kamienny i brunatny przez długie lata będzie podstawą polskiej energetyki, acz jego udział w tzw. miksie energetycznym może z czasem zmniejszać się na rzecz innych nośników energii.

– Chodzi o to, by rola polskiego węgla – akcentował wiceminister, nawet w roku 2050 w bilansie energetycznym Polski była nadal dominująca.

Ważne jest też, by na tym narodowym bogactwie zapewniającym Polsce bezpieczeństwo energetyczne, produkować jak najtańszą energię. Naturalne jest, że wpływ na taki ostateczny wynik mają ceny węgla. Dlatego, co uwydatniała Joanna Strzelec–Łobodzińska – prezes Kompanii Węglowej, tak ważna jest dbałość o koszty produkcji tego paliwa. Idzie o to, by wydobywać go jak najtaniej. Z drugiej strony – i z tym uczestnicy dyskusji zgodzili się – trzeba być świadomym, że poniżej pewnej granicy nie da się obniżyć kosztów, bo barierą są warunki geologiczne w jakich w Polsce wydobywa się węgiel.

W trakcie debaty Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW zwróciła uwagę na problem środowiskowy jakim jest zły stan atmosfery wynikający ze spalania niskiej jakości węgla. Aby to zmienić, trzeba starać się godzić interes ekonomiczny gospodarstwa domowego z interesem kopalń. W miastach aglomeracji śląskiej jest na to dużo możliwości wynikających choćby z istniejących sieci ciepłowniczych i nowych rozwiązań technologicznych. Z kolei w domach rozproszonych szansą pogodzenia ekologii z wytwarzaniem energii są innowacyjne rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii.

Chodzi o to, by ekonomia pobudzała postęp innowacyjny i organizacyjny, a tym samym służyła ochronie środowiska i polepszaniu warunków życia. Dlatego – mówiła prezes Lenartowicz – Fundusz wspierać będzie tych, którzy myślą o węglu w sposób nowoczesny, chcąc poprzez nowoczesne technologie, jego przetwarzanie i bezpieczne dla środowiska spalanie dążyć do rozwoju regionu.

(eco)