Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1138) Data wydania: 04.03.14

Agronowiny: Rolniku, upadek to nie przypadek

Najbardziej drastyczne w skutkach są wypadki rolników podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych. Tymczasem najwięcej, bo aż ponad 50% zgłoszonych do KRUS wypadków stanowią tylko z pozoru prozaiczne upadki osób w gospodarstwach rolnych.

W powiecie raciborskim liczba wypadków systematycznie maleje. Wypadków w polskim rolnictwie jest jednak dużo, więcej – jeśli chodzi o ich liczbę na 1000 osób ubezpieczonych – jest tylko w górnictwie i budownictwie. Łącznie w całej Polsce średnio w roku zgłaszanych jest ok. 27 tys. wypadków rolniczych. W 2012 r. w KRUS w Częstochowie, pod który podlega raciborska jednostka zarejestrowano 552 wypadków. W całej Polsce w 2012 r. odnotowano 92 zdarzenia śmiertelne.

– Wypadek to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną. W rolnictwie taki wypadek musi mieć związek z pracą w gospodarstwie rolnym – definiuje nieprzewidziane sytuacje prowadząca szkolenia BHP specjalista Agnieszka Plaskacz z Terenowej Placówki KRUS w Raciborzu.

Możesz się zabezpieczyć

Głównymi przyczynami upadków osób w rolnictwie są: zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, używanie niedostosowanego do pracy obuwia, nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, brak odpowiednich przejść i obejść, niestosowanie drabin i podestów do pracy na wysokości, brak poręczy i barierek przy schodach, wysokie i nieoznakowane progi, przebywanie na ładunkach podczas transportu i niewłaściwe tempo pracy, niedostateczna koncentracja na wykonywanych czynnościach.

Wypadkom, szczególnie tym związanym z upadkami można w prosty sposób zapobiegać. Apeluje się do rolników o wyrównywanie i utwardzanie nawierzchni podwórzy, w okresie zimowym odśnieżanie i posypywanie piaskiem lub popiołem ciągów komunikacyjnych i schodów, uprzątnięcie przedmiotów i narzędzi, o które łatwo się potknąć, zabezpieczenie włazów i otworów zrzutowych barierkami. Konieczne jest stosowanie bezpiecznych drabin i wyposażenie ich w haki zaczepowe, ale także wchodzenie i schodzenie z drabin w odpowiedni sposób – zawsze przodem do niej. Niebagatelną sprawą jest stosowanie przy pracy rolniczej obuwia na protektorowanej podeszwie, które zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się. Dużą uwagę poświęca się także schodom (prawidłowy kąt ich nachylenia to 30o), a przy 5 stopniach powinna być zamontowana poręcz. W prosty sposób można odznaczyć progi w budynkach gospodarczych, wystarczy oklejenie ich czarno-żółtą taśmą bhp lub pomalowanie czarno-żółtą farbą. Ideą kampanii „Upadek to nie przypadek”, zainicjowanej przez prezesa KRUS, jest uświadomienie rolnikom jak w prosty, niewymagający większych nakładów pracy i środków finansowych sposób można zmniejszyć liczbę upadków w gospodarstwach rolnych.

Nie daj się wkręcić

Kolejną grupą wypadkową, w której dochodzi do wypadków w rolnictwie, a których skutki są w większości tragiczne stanowią pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń. Rocznie około 12% wszystkich zgłoszeń dotyczy tego typu wypadków. W 2014 r. rolnikom przypominać o tym ma hasło „Nie daj się wkręcić”. W trosce o życie i bezpieczeństwo pracy zwraca się uwagę na właściwy stan techniczny maszyn i urządzeń, uzupełnianie brakujących osłon i zabezpieczeń, stosowanie popychaczy, dokonywanie napraw tylko przy wyłączonym napędzie, przestrzeganie zaleceń producentów dotyczących prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji. Nie bez znaczenia przy pracy w pobliżu wirujących części maszyn jest także odpowiedni ubiór (ściśle przylegający do ciała).

Inne grupy wypadkowe, w których dochodzi do zdarzeń to m.in.: pogryzienia, przygniecenia przez zwierzęta, uderzenia i przygniecenia przez materiały i przedmioty transportowane mechanicznie lub ręcznie, upadki przedmiotów, porażenia prądem, oparzenia.

Zgłoś wypadek do KRUS

W przypadku, gdy jednak zaistnieje wypadek należy go zgłosić bez zbędnej zwłoki do najbliższej placówki terenowej KRUS. W toku postępowania dowodowego ustala się też m.in. czy zbędna zwłoka miała wpływ na ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku oraz może mieć wpływ na odmowę przyznania odszkodowania. Upoważniony pracownik KRUS ma prawo dokonać oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem, przeprowadzić dowody z zeznań poszkodowanego i świadków.

Wypadek może zgłosić poszkodowany, członek rodziny lub osoba obca – osobiście, telefonicznie, listownie a nawet pocztą elektroniczną (e-mail).

– Osoba, która na skutek wypadku nie ma możliwości podjęcia dalszej pracy rolniczej, może (oprócz wniosku o jednorazowe odszkodowanie) starać się o rentę powypadkową – dodaje Agnieszka Plaskacz.

(ewa)