Co to za wieża na horyzoncie?
Strzybnik. Wychodząc naprzeciw pytaniom naszych czytelników, którzy zastanawiali się co to za wieża stanęła przy stalowej wieży ciśnień w przysiółku Strzybniczek (gmina Rudnik) wyjaśniamy.
Obiekt, który pojawił się na raciborskim horyzoncie na przełomie kwietnia i maja to maszt struno–betonowy, z którego będzie nadawany sygnał internetu. Jest to główny punkt przesyłowy w ramach projektu wdrożenia usług szerokopasmowego internetu w powiecie raciborskim, który realizuje firma OstrogNET. Projekt ruszył w zeszłym roku i właśnie finalizują się ostatnie formalności, procedury i odbiory inwestycji, na którą firma pozyskała środki z Unii Europejskiej.
Sam maszt mierzy 50 metrów, jego średnica wynosi 150 cm i jest posadowiony na fundamencie kielichowym. Całość wykonała firma, która zajmuje się m.in. budową wiatraków. W specyfikacji projektowej, dotyczącej wpływu inwestycji na środowisko i zdrowie człowieka wyjaśniono, że zamontowane anteny jak i sama konstrukcja nie wymagają decyzji środowiskowej (nie wpływają negatywnie na otoczenie). Zamontowane anteny pracują w zakresach 5,5 – 5,7 GHz i mocy do 30db (do 1W).
Zgodnie z opinią Dowództwa Sił Powietrznych, projektowana stacja wymagała dodatkowo oznakowania przeszkodowego graficzno-kolorystycznego oraz świetlnego. Wieża jest bowiem zaliczona do obiektów, potencjalnych przeszkód lotniczych. Stąd pomalowano ją na przemian w siedem pasów biało-czerwonych, zaś na jej wierzchołku i w połowie umieszczono oznakowanie świetlne.
– Teoretycznie sygnał z masztu dociera wszędzie tam, gdzie wieża jest widoczna. Jednak zgodnie z projektem dostarczamy stąd internet do co najmniej 255 klientów z terenu miejscowości: Bojanów, Bolesław, Tworków, Siedliska, Turze, Babice, Ciechowice, Cyprzanów, Gródczanki, Krowiarki, Lekartów, Pawłów, Pietrowice Wielkie, Gamów, Rudnik, Strzybnik. Ponadto projekt uwzględnił wybudowanie sieci światłowodowej na terenie miasta Kuźnia Raciborska, gdzie obsługujemy obecnie ponad 40 mieszkańców budynków ZGKiM, a sieć przystosowana jest dla kilkuset kolejnych odbiorców – wyjaśnia Jarosław Wałęga, koordynujący projekt z ramienia firmy OsrogNET. Inwestor nie chciał zdradzić dokładnego kosztu budowy masztu w Strzybniczku. – Mogę tylko powiedzieć, że kwota postawienia tej wieży jest zbliżona do kosztu wybudowania domu jednorodzinnego – kończy.