Raport - PW: Skarby dla lokalnej dumy
Nasz plebiscyt Skarby Raciborszczyzny, którym promowaliśmy atuty powiatu, pozwolił wskazać czym Gmina Pietrowice Wielkie może pochwalić się przed resztą świata.
W kategorii „Smaki” na uwagę zasłużyły:
Pieczywo Pietrowickie
W Gminie Pietrowice Wielkie funkcjonuje kilka piekarni: w Samborowicach: Błaszczok, w Krowiarkach Urbas, w Pietrowicach GS i w Żerdzinach Liszka. Zakłady te produkują chleb, bułki, kołacze i inne produkty piekarnicze oraz pokrewne. Produkty te rozchodzą się jak świeże bułeczki po całym powiecie raciborskim i głubczyckim. Jeżeli już mowa o bułeczkach, to należy przypomnieć, że słynne, a właściwie kultowe, są bułki pieczone w piekarni pietrowickiego GS-u, dostępne w sieci sklepów GS-u.
Miód Pietrowicki
W Gminie Pietrowice miód wytwarza kilkunastu pszczelarzy. Prawie wszyscy zrzeszeni są w Związku Pszczelarskim. „Nowiny Raciborskie” prezentowały pasiekę z Pawłowa gdzie znajduje się pracownia wykorzystywana także do celów edukacyjnych i reprezentacyjnych (np. wizyta gości z Liederbach).
W kategorii „Wyjątkowe Miejsca” za godne uwagi uznano:
Zabytkowy, drewniany Kościółek pw. Św. Krzyża
Położony za Pietrowicami przy drodze do Gródczanek. To do tego kościółka zmierza zawsze w Poniedziałek Wielkanocny Procesja Konna. To wyjątkowo urokliwe miejsce Raciborszczyzny, gdzie od wiosny do jesieni gromadzą się tłumy wiernych na niedzielnej mszy. Msza odbywa się w plenerze przy akompaniamencie śpiewu ptaków. Obok Kościółka znajduje się studzienka ze słynną w okolicy wodą, podobno nawet leczniczą, arboretum z wieloma rodzajami drzew i roślin z całego świata oraz kącik rekreacyjno-wypoczynkowy.
Pałac w Krowiarkach
Wraz z wielohektarowym otaczającym go parkiem jest równie słynnym zabytkiem. W opinii śląskiego konserwatora zabytków to jeden z największych pałacowych zabytków województwa śląskiego. Pałac ten po wojnie funkcjonował jako szpital lub sanatorium, a następnie dom dziecka. Po likwidacji tej funkcji został pozostawiony na pastwę zniszczenia. Brak remontów połączony z wandalizmem doprowadził pałac do ruiny. Ratunek nadszedł ze strony bogatego, zagranicznego inwestora. Dokonał on częściowej odbudowy obiektu i renowacji wielkiego parku otaczającego pałac.
Gmina miała swoje atuty w kat. „Myśl techniczna”:
Pietrowickie Garnitury
W świadomości wielu osób wciąż mają mocną pozycję. Historycznie wywodzi się to z dawnych czasów, gdzie podobno w Pietrowicach Wielkich powstał pierwszy cech krawiecki w naszym regionie, później Pietrowice Wielkie słynne były z tego, że w co drugim domu był zakład krawiecki. Potem była dominacja spółdzielni krawieckiej „Jedność”, która w latach 70. i 80. była dużym eksporterem produktów, również garniturów do wielu krajów Europy. Eksport odbywał się również na kontynent amerykański.
Prężne centrum „stolarki otworowej”
W Kornicy i Pawłowie funkcjonują co najmniej 3 znane zakłady z tej branży: Eko-Okna, OMAN i Zakład Lazar. Zakłady te tworzą tysiące miejsc pracy. Od podstaw produkowane w nich są okna fasadowe, okna dachowe, drzwi, schody składane. Produkty wytwarzane w tych zakładach mają informację, że wyprodukowano je w powiecie raciborskim.
Blachy i jajka
Należałoby również wspomnieć, że Gmina Pietrowice może się szczycić dużą liczbą zakładów blacharsko-ciesielskich, tym bardziej, że powstają ciągle nowe. W całej okolicy znane z renomy i solidności są m.in. zakłady: Gogolin, Zebrała, Harmata, Gotzman, Przybyła, Nowak i Kusz. Na koniec należałoby również wspomnieć o Pietrowickich jajkach. Produkcja odbywa się w RSP Cyprzanów i RSP Kornice. Są one znane z wysokiej jakości w całej okolicy.
(oprac. m)