Krzanowice - Raport specjalny: Gmina Krzanowice
Położenie na pograniczu polsko-czeskim, pielęgnowanie przez mieszkańców przeplatających się tutaj elementów kultury polskiej, morawskiej i niemieckiej stworzyły bogatą ofertę kulturalną nie tylko dla krzanowickiego środowiska.
Turystyka weekendowa
Ścieżka rowerowa do czech
Dzięki współpracy transgranicznej i środkom zewnętrznym na terenie Gminy Krzanowice powstało ponad 3,2 km nowych ścieżek rowerowych oraz oznakowano 26,2 km tras rowerowych. Krzanowice zapraszają na wycieczki rowerowe i podziwianie uroków gminy.
Pałac wojnowice
Wizytówką turystyczną Wojnowic jest przepięknie położony pałac, była posiadłość rodziny von Banck. Obecny właściciel zaprasza nie tylko do restauracji, ale oferuje także dodatkowe atrakcje – możliwość zwiedzania niektórych pałacowych sal, Muzeum Horroru, Muzeum Dawnej Wsi, park z rzadkimi gatunkami drzew ze zwierzyńcem oraz piękny staw.
pensjonat Moravia
Obszerny budynek krzanowickiego klubu sportowego stanowi nie tylko zaplecze socjalne dla sportowców. Został także wykorzystany na prowadzenie pensjonatu „Moravia”. W 10 wygodnych, z własnym węzłem sanitarnym, pokojach jednorazowo może gościć 22 pensjonariuszy.
Stawy hodowlane Państwa Sławików
W Krzanowicach przy ul. Łąkowej, na tzw. „Rybniku” znajduje się kompleks stawów hodowlanych Państwa Marii i Henryka Sławików. Właściciele zapraszają miłośników wędkarstwa i nie tylko do miłego spędzenia wolnego czasu na łonie natury.
Oferta inwestycyjna
stare Przejście okazją dla biznesu
Już tylko stare zabudowania dawnego przejścia granicznego w Pietraszynie przypominają o dawnej Europie z granicami państw. Gmina ma nadzieję, że znajdą one nabywcę i zostaną zagospodarowane. Zapraszamy do współpracy firmy i przedsiębiorców w celu zagospodarowania obiektów starego przejścia. Więcej na stronie www.krzanowice.pl w dziale oferty inwestycyjne.
świetne imprezy
Dożynki w całej gminie
Dożynki sołeckie i gminne to ważne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności. Rokrocznie zachwyt budzą barwne korowody i przystrojone posesje. W Pietraszynie mieszkańcy budują mini skanseny pokazujące dawne sprzęty i urządzenia stosowane w gospodarstwie.
Krzynowskie omy
„Krzynowskie omy” i „Krzynowskie opy” to wspaniała promocja gminy i gwary laskiej. Występy grup, prowadzonych przez Bożenę Kreis są zawsze przyjmowane entuzjastycznie.
Gminne atrakcje
Pogrzebanie basa
To stary, barwny ludowy zwyczaj oznajmiający koniec karnawału, zabawa ostatkowa kończąca karnawał. Ten unikalny obrzęd rozpoczyna się przed północą, niegdyś w różany poniedziałek (Rosenmontag) a obecnie w ostatnią sobotę karnawału. Egzekwie odprawiane nad kontrabasem czyli grzebanie basa to zwyczaj kiedyś bardzo popularny, dzisiaj już tylko przetrwał w kilku miejscowościach. Odprawia się go w Krzanowicach a prezentowany jest przez chór „Cecylia”. Przyciąga wielu widzów i uczestników spoza terenu gminy.
Procesja konna w dzień św. Mikołaja
Co roku 6 grudnia rankiem rolnicy z Krzanowic i okolicznych miejscowości starodawnym zwyczajem dosiadają koni i stawiają się przed kościołem farnym św. Wacława, by stąd wyruszyć konno do kościółka filialnego położonego na skraju Krzanowic, zwanego tu Mikołaszkiem. Na przedzie procesji jedzie ksiądz proboszcz w bryczce, zwaną tu kolesą. Po dotarciu na miejsce jeźdźcy trzykrotnie okrążają Mikołaszka śpiewając pieśni, a następnie uczestniczą w mszy świętej.