Seniorzy poznali noblistę Kocha
O śląskich noblistach, a w szczególności o światowej sławy lekarzu i bakteriologu Ryszardzie Kochu, słuchacze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu mogli posłuchać podczas wykładu dr Norberta Labusa, dyrektora – seniora sanepidu w Raciborzu.
Ten zaprzyjaźniony z uczelnią prelegent, przypomniał, że Uniwersytet Wrocławski może poszczycić się 27 noblistami, 11 z nich urodziło się na Śląsku. Ryszard Koch znany jest przede wszystkim ze swoich badań, które pozwoliły na odkrycie zarazka wywołującego gruźlicę.
W Hamburgu naukowiec zetknął się z epidemią cholery i jako pierwszy w świecie odkrył jej przyczynę – przecinkowca cholery. 13 lat później odkrył jedną z najstraszniejszych chorób w Europie – wąglika. Ponadto Koch pracował na cholerą w Egipcie i nad malarią w Afryce, we Włoszech, Chinach, Indonezji i Nowej Gwinei. Potwierdził, że malarię przenoszą komary i jako pierwszy wprowadził profilaktyczne leczenie chininą. W Indiach natomiast jako pierwszy opisał postać płucną dżumy. Nieprzeciętnie zdolny, znający sześć języków, przyczynił się też do udoskonalenia mikroskopu Zeissa, który następnie posłużył mu do pracy. Za swe badania nad gruźlicą w 1905 r. Robert Koch zdobył nagrodę Nobla.
(ewa)