Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1272) Data wydania: 18.10.16
Czytaj e-gazetę

Mediacja – sposobem na ugodowe rozwiązanie sporu

Niezwykłym gościem seniorów z koła emerytów i rencistów na Ostrogu, była Agnieszka Wojtas-Beleć, mediator sądowy, wpisana na listę mediatorów stałych w Sądzie Okręgowym w Gliwicach i w Sądzie Okręgowym w Opolu. Oznacza to, że wszystkie sądy rejonowe należące do okręgu gliwickiego i opolskiego mogą kierować do niej sprawy możliwe do rozwiązania w sposób polubowny.

Spotkanie zorganizowane zostało w miesiącu mediacji, gdyż od 17 do 22 października trwać będzie Światowy Tydzień Mediacji, a 20 października przypada Światowy Dzień Mediacji. Od 2005 r. w polskim prawie mediacje traktowane są jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów. Mediacje mogą mieć charakter sądowy i pozasądowy.

Czym jest mediacja? Próbą doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu, na drodze dobrowolnych i prowadzonych w sposób poufny negocjacji, z udziałem osoby trzeciej – neutralnego i bezstronnego mediatora.

Strony dobrowolnie wyrażają zgodę na udział w postępowaniu mediacyjnym. – Nikt nie może być zmuszony do mediacji. W myśl ustawy ze stycznia 2016 r. sąd może skierować strony do mediacji, uznając że sprawa jest możliwa do rozwiązania drogą polubowną – tłumaczyła członkom koła Agnieszka Wojtas-Beleć.

Mediator nie może narzucać sposobu rozwiązania sporu, porozumiewające się strony muszą same zmierzyć się ze swym problemem. W myśl nowych przepisów, mediator na wniosek i za zgoda obu stron, korzystając ze swego doświadczenia może podpowiedzieć, jakie są prawne rozwiązania sporu.

Mediacja może trwać do trzech miesięcy, a jej koszty są niższe w stosunku do kosztów postępowania sądowego. W wielu krajach europejskich stosowane są również mediacje po wyroku.

Jakie sprawy nadają się do mediacji? Niemal wszystkie, dotyczące konfliktów: rodzinnych, społecznych, spadkowych, małżeńskich (sprawy rozwodowe, alimentacyjne, ustalenie opieki nad dziećmi, kontakty z dziećmi), sąsiedzkie, spory w miejscu pracy, gospodarcze, karne, z udziałem nieletnich, a także związane z przemocą domową.

W wielu krajach mediacja jest bardzo popularna, np. w Norwegii tą drogą rozwiązywanych jest 54 proc. spraw, w Polsce natomiast niespełna jeden procent.

(ewa)