Wójt obiecał sołtysom kontrole i podwyżki
2 lutego wójt Alojzy Pieruszka spotkał się z sołtysami gminy Rudnik. Omówiono zmiany w utrzymaniu mienia, fundusz sołecki, rewitalizację miejscowości oraz sprawy bieżące.
W pierwszej kolejności sołtysi dowiedzieli się o planowanych na wiosnę przeglądach technicznych placów zabaw. Ewentualne remonty i naprawy mają zostać pokryte z funduszów sołeckich. Sołtysi ponadto mają okresowo sprawdzać czy wszystkie elementy tych urządzeń są sprawne.
Inną nowością są księgi obiektu, które w pierwszej kolejności obejmą świetlice wiejskie. W księgach tych mają być spisywane wszelkie informacje o danym budynku. W perspektywie księgi mają również powstać dla wspomnianych placów zabaw.
W przypadku świetlic zapowiedziano nowe zasady finansowania ich ogrzewania. Analogiczne zmiany dotkną też remiz i innych obiektów pod pieczą samorządu. Gmina planuje, że przeznaczy na ich ogrzewanie określoną niezbędnymi potrzebami kwotę albo ilość opału. W ramach ponadstandardowych potrzeb, sołectwa będą musiały zakupić opał samodzielnie. Te regulacje nie dotyczą prądu ani wody. – W tych przypadkach nie mieliśmy niepokojących sygnałów – powiedział wójt, czym zasugerował co jest przyczyną ściślejszego rozliczenia zużycia opału.
W przypadku funduszy sołeckich wszystkie zadania z zebrań wiejskich zostały przyjęte i wpisane do budżetu. Urzędnicy ostrzegli, że pomimo iż nadal istnieje możliwość zmiany zadania na ten rok, to cała procedura trwa około dwóch miesięcy i dlatego należy się z tym spieszyć.
Plan rewitalizacji ma objąć całą gminę i wykona go firma zewnętrzna. Zostaną tam wypisane obiekty lub działania, na które będą później pozyskiwane środki unijne. W celu lepszego określenia tychże potrzeb mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć w ankietach.
W sprawach bieżących wójt przypomniał o nowym prawie do wycinki drzew. Osoby prywatne mogą to uczynić bez prośby o zgodę w urzędzie gminy. – I tak zawsze takie zgody wydawaliśmy, ale teraz będziemy mieć mniej niepotrzebnej roboty – potwierdził A. Pieruszka. Dodał, że prawo do wycinki nie dotyczy rolników i wycinki na potrzeby funkcjonowania gospodarstwa. W tych przypadkach nadal trzeba występować o zgodę urzędu, chyba że gmina zniesie taki obowiązek. Właśnie taki zamiar ma wójt gminy Rudnik.
Na koniec zapowiedziano prace nad korektą i zwiększeniem wynagrodzeń sołtysów. Nowe stawki wejdą w życie prawdopodobnie w 2018 roku.
(woj)