Wszyscy jesteśmy ekonomistami, czyli tysiące ludzi na Eko-Wystawie
Za nami XVIII Eko-Wystawa. W ciągu dwóch dni przez Pietrowice Wielkie przewinęło się tysiące mieszkańców województw opolskiego i śląskiego.
Eko-Wystawa to wyjątkowo udane połączenie imprezy o charakterze gospodarczym z rozrywką. Taka forma sprawdza się od lat. W tym roku wystawców i gości było rekordowo wielu. Do sukcesu frekwencyjnego na pewno przyczyniła się piękna pogoda, ale też uchwała antysmogowa, która nakłada na mieszkańców województwa śląskiego obowiązek wymiany przestarzałych źródeł ogrzewania. – Każdy jest ekonomistą w swoim domu i chce płacić jak najmniej – powiedział podczas otwarcia imprezy wójt Andrzej
Wawrzynek. Jednocześnie zauważył, że prezentowane na Eko-Wystawie urządzenia ułatwiają życie i przyczyniają się do poprawy stanu środowiska. – Dziś chcemy żyć zdrowo w czystym środowisku. Warto iść z duchem czasów, żeby nasze bytowanie na Ziemi Raciborskiej było jak najprzyjemniejsze – dodał A. Wawrzynek.
Wygoda na pierwszym miejscu
Eko-Wystawę od lat wspiera posłanka Gabriela Lenartowicz, która przyznaje wyróżnienia specjalne producentom i sprzedawcom najlepszych produktów zaprezentowanych na targach. W tym roku wyróżnienie specjalne posłanki zdobyło przedsiębiorstwo PROSAT, które obecne jest na Eko-Wystawie od 18 lat.
– Generalnie prezentujemy urządzenia grzewcze, bo ogrzewanie to jest nasz konik. Dajemy ludziom ciepło – mówi współwłaściciel PROSAT-u. Przyznaje, że zainteresowanie mieszkańców naszego regionu ekologicznymi rozwiązaniami utrzymuje się od lat, ale klienci przywiązują coraz większą wagę do wygody. – Urządzenia wygodne zazwyczaj są też ekologiczne – to idzie w parze.
Kotły gazowe i pompy ciepła są bezobsługowe. Nowoczesne kotły na paliwo stałe wymagają obsługi, ale pracy przy ich obsłudze jest o wiele mniej niż w piecach starego typu – mówi T. Fojcik.
Wyróżnienie specjalne posłanki G. Lenartowicz przyznano PROSAT–owi za pompę ciepła. To urządzenie działające na zasadzie „odwróconej lodówki”. – W lodówce chcemy schładzać, ale za lodówką jest zawsze ciepło. Pompa ciepła działa odwrotnie, w domu mamy ciepłe powietrze, a chłód odprowadzany jest na zewnątrz. Pompa ciepła działa wprawdzie na prąd, ale pobiera też ciepło z otoczenia, z tzw. dolnego źródła: z powietrza, z gruntu, z wody. Jeśli budynek jest ocieplony lub wybudowany w nowych technologiach, z dużą ilością ogrzewania podłogowego, to pompa ciepła w zasadzie nie ma wad – ogrzewanie jest tanie i ekologiczne. Jednak w starszych budynkach, które nie są ocieplone, lepiej sprawdzą się kotły paliwowe – wyjaśnia T. Fojcik.
Fotowoltaika nie załatwi sprawy
Istotnym elementem XVIII Eko-Wystawy była konferencja traktująca o smogu, sposobach walki z tym zjawiskiem oraz finansowaniu przedsięwzięć ograniczających emisję
szkodliwych pyłów i związków do atmosfery. Patryk Swoboda z firmy Planergia powiedział wprost, że jeszcze przez wiele lat domy będą ogrzewane węglem, a walka z niską emisją będzie polegać głównie na termomodernizacji budynków oraz wymianie kotłów na nowoczesne modele, charakteryzujące się wysoką sprawnością. Sprawność to parametr określający stosunek energii oddawanej przez kocioł w formie ciepła do energii zawartej w dostarczonym do kotła paliwie. Nowoczesne kotły charakteryzują się sprawnością rzędu 88%, stare piece zasypowe osiągają sprawność rzędu 50%.
Prelegent opowiedział również o fotowoltaice i programie prosumenckim, który pozwala posiadaczom paneli fotowoltaicznych odprowadzać pozyskaną z instalacji energię bezpośrednio do sieci. Za każdą dostarczoną do sieci kilowatogodzinę otrzymamy z powrotem 80%. Brakujące 20% jest co prawda „zbierane” przez operatora energetycznego, jednakże dzięki takiemu rozwiązaniu prosument nie musi inwestować w akumulatory do przechowywania energii (prosument jest więc jednocześnie producentem i konsumentem energii).
W naszych warunkach klimatycznych instalacja fotowoltaiczna pozwala pokryć około 55% zapotrzebowania gospodarstwa na prąd, czyli obniża roczne rachunki o około 1500 zł. To sporo, trzeba jednak pamiętać o koszcie zakupu paneli fotowoltaicznych. P. Swoboda podkreślił, że jeśli mieszkaniec pozyska na sfinansowanie przedsięwzięcia dotację, wówczas całość może zwrócić się po kilku latach.
Zakopower i fajerwerki
Eko-Wystawa opiera się na dwóch filarach. Jeden to wystawcy, prezentujący kotły, nowoczesne materiały budowlane oraz panele fotowoltaiczne. Drugi filar imprezy to gastronomia i rozrywka. W sobotę publiczność bawiła się na biesiadzie, w której prym wiedli śląscy artyści: Happy Folk, Hanuta, Di J. Żyłka, Michalina Starosta oraz Tomek Coral. W niedzielę goście wystawy bawili się na Biesiadzie Śląskiej z Piotrem Scholzem z Radia Vanessa, a także koncertach zespołu Blue Party i Kapeli Górole, a także Jacek Sacka Silskiego oraz grupy Zakopower. Całość zwieńczył pokaz sztucznych ogni.
(ż)
XVIII Eko–Wystawa (wyróżnienia):
Najciekawsza ekspozycja:
• SGS Service Systemy Grzewcze i Sanitarne Sp. z o.o. w Raciborzu za Vitocal 200–S
• Gran–Mix Racibórz za wystawę kamieni
• Delis Zabrze za fontanny ogrodowe
Najlepszy produkt:
• ENVO Sp. z o.o. Starachowice za kocioł indukcyjny II (zasilany energią)
• PP Domek Krzysztof Kapłon za drzwi pasywne GERDA NTT 75 (produkt proekologiczny)
• TERMO–TECH Przedsiębiorstwo Wdrożeń Techniki Kotłowej za ekologiczny kocioł c.o. PRADO 5 klasy
Wyróżnienie specjalne posłanki Gabrieli Lenartowicz:
PROSAT za pompę ciepła