Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1361) Data wydania: 17.07.18
Czytaj e-gazetę

INTRO Festival 2018: Racibórz tętnił muzyką i światłem

Wydarzenie nastawione jest na miks historii z technologią. Kontrast. Techniczny mapping 3D* na bryle XIII-wiecznej kaplicy.

Imprezę zorganizowano po raz piąty, a atrakcje umiejscowiono w obrębie Zamku Piastowskiego. Przejście w dwudniowy format sprawiło, że Racibórz tętnił zupełnie innym życiem. Jest to też przełomowy rok pod względem finansów. Miasto z kieszeni podatników wyłożyło na imprezę rekordową dotację - 150 tys. zł. Wydarzenie odbyło się 13 i 14 lipca.

Racibórz zyskuje

Niejednokrotnie Odyseusz Olbiński – organizator wydarzenia, przekonywał, że Racibórz na tym wydarzeniu nie traci, czyli zyskuje miasto, przedsiębiorcy, a nawet sami mieszkańcy.

Z informacji podawanych przez organizatorów wynika, że na dwa i pół miesiąca przed, baza noclegowa w Raciborzu była na wyczerpaniu. Miejsce na nocleg mogli oferować również sami mieszkańcy, została stworzona specjalna grupa w portalu Facebook.

Czas Festiwalu to moment, w którym przedsiębiorcy, szczególni Ci zlokalizowani w obrębie Zamku Piastowskiego, mogli liczyć na dodatkowe zyski.

Tylko Festiwal czy coś więcej?

Postanowiliśmy sprawdzić zapewnienia organizatorów. Porozmawialiśmy z pięcioma osobami z Polski. Zapytaliśmy, czy przyjechali dla samego wydarzenia, czy jednak Racibórz ujął ich czymś więcej.

(mad)

* Mapping 3D to nałożenie na elewację kaplicy efektów świetlnych, tworzących nowe, często ruchome obrazy.


Komentarz

Niewątpliwie wydarzenie promuje Racibórz, organizatorzy udowodnili to już nie raz. Do miasta przyjeżdżają fani muzyki elektronicznej – nie tyko z Polski, ale i z zagranicy, którzy prawdopodobnie nie trafiliby do nas gdyby nie festiwal. Warto zauważyć, że musimy przygotować się na zmiany. Otwieranie restauracji o godzinie 11.00 jest strzałem w kolano i odbieranie sobie dodatkowego zysku. Miasto przez czas Festiwalu tętni zupełnie innym życiem, a lokalni przedsiębiorcy powinni to wykorzystać. Świetnym przykładem może być Opole. W trakcie trwania największej studenckiej imprezy, czyli Piastonaliów, przygotowywane są ciekawe promocje w niektórych miejscach, a nie są one konsultowane z organizatorami imprezy – przedsiębiorcy wychodzą sami z własnym pomysłem. Świetnym przykładem może być też sam Festiwal Opolskiej Piosenki, który również sprawia, że Opole żyje inaczej.

Miasto zyskuje świetną formę promocji – co prawda nie darmową, bo kosztowała mieszkańców 150 tys. złotych, jednak sukces Intro Festivalu jest sukcesem wszystkich mieszkańców.

Dawid Machecki


Przyjezdni o Intro Festivalu i Raciborzu

Piotr Bogdan z Gdańska, 29 lat

Głównie przyjechałem dla wydarzenia, lubię jednak wykorzystywać takie okazje, aby pochodzić po mieście. Widziałem starówkę, chciałem też rano wybrać się na obiad, jednak restauracje były otwarte od 11.00, więc nie udało się. Wrócę na kolejne edycje, jeśli będzie odpowiadać mi line-up. O wydarzeniu dowiedziałem się z Facebooka.

Karolina Borkowska z Warszawy, 40 lat

Do Raciborza przyjechałam dla Vitalica. Rzadko bywam na Śląsku, więc taka wyprawa jest dla mnie bardzo ciekawa, a miasto jest bardzo ładne. Byłam na starówce, zjadłam obiad. Mieszkam w szkole Mistrzostwa Sportowego, więc w drodze na Festiwal trochę zobaczyłam. Macie też piękny zamek. Jestem tutaj pierwszy raz, ale myślę, że jeszcze przyjadę.

Michał Białkowski z Gdyni, 21 lat

Przyjechałem do Raciborza dla muzyki i dla wizualizacji. Jestem po raz pierwszy. Jeszcze nigdzie poza obręb Festiwalu się nie wybraliśmy ze znajomymi, jednak planujemy się przejść, ale jeszcze nie wiemy gdzie. Jakiś prowiant mamy ze sobą, jednak na pewno coś w Raciborzu kupimy.

Karolina Kaczkowska z Warszawy, 25 lat

Przyjechałam tutaj dla wykonawców, zainteresował mnie line-up (plan wydarzenia, tj. koncerty i dodatkowe atrakcje – red.), który jest niezły jak na wydarzenie, które nie jest popularne w Polsce. Myślę, że sama z siebie do Raciborza bym się nie wybrała. Razem z koleżanką zwiedziłam miasto. Wybrałyśmy się również do dwóch miejsc, w tym do kawiarni „Migawka” – rzadko, kiedy jestem pod wrażeniem jakiegoś miejsca, a tam jest bardzo fajnie, nie spodziewałam się. Jestem też pod wrażeniem rodzinnej atmosfery, każdy jest w coś zaangażowany. Może jeszcze tutaj wrócę, jednak wszystko będzie zależało od artystów występujących na wydarzeniu.