Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (1364) Data wydania: 07.08.18
Czytaj e-gazetę

Odeszła misjonarka. Siostrę Felicytę cechował zapał apostolski

Siostra Felicyta Błędzka zmarła 29 lipca. Dwa dni później w klasztorze Annuntiata odbyły się uroczystości pogrzebowe i zakonnica spoczęła na cmentarzu Jeruzalem. Mszy przewodniczył ks. Henryk Jaroń proboszcz parafii Matki Bożej.

Siostra Felicyta, Eugenia urodziła się 19 czerwca 1932 r. w Starogardzie Gdańskim. Jej ojciec Augustyn Błędzki był pracownikiem w Stadninie Ogierów Wojska Polskiego w Starogardzie, woj. pomorskie. Mama Wiktoria z domu Kupper – jak określiła ją s. Felicyta była Panią domu. Miała dwóch braci i jedną siostrę. Brat Zygmunt zginął pod Monte Casino, miał 24 lata.

Jak wspominała s. Felicyta, pierwsza myśl o powołaniu pojawiła się, gdy miała około 5 lat. Do Raciborza, do klasztoru Annuntiata Eugenia zgłosiła się mając 19 lat, po maturze, którą zdała w Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim w 1951 r. Została przyjęta i rozpoczęła okres formacyjny, w 1951 aspirat i postulat, dwuletni nowicjat, w dniu obłóczyn 6 lipca 1952 r. otrzymała imię Siostra Felicyta. 6 lipca 1954 r. złożyła w Raciborzu na ręce ówczesnej s. przełożonej Bernwardis, Anny Materla pierwsze śluby zakonne, a wieczyste 6 lipca 1969 r. w klasztorze Annuntiata w Raciborzu na ręce s. Emmerany Jersz.

Początkowo Siostra Felicyta zaangażowana była w pracach domowych, w wypieku i wycinaniu hostii, na szwalni. Po odbytych kursach katechetycznych w Opolu i w Nysie otrzymała misję kanoniczną do nauczania religii i posługę tę pełniła w szkole w Raciborzu oraz przy raciborskich parafiach Serca Pana Jezusa i św. Mikołaja.

W 1967 r., wraz z pierwszą grupą 10 sióstr, otrzymała paszport i siostry udały się do Ameryki Południowej. Siostra Felicyta dostała przeznaczenie do Argentyny, a po kilku latach do Paragwaju. W mieście Encarnación zdobyła magisterium z historii filozofii i zaangażowała się w pracę pedagogiczną. Na misjach przepracowała 17 lat, które wspominała z nostalgią. Zapamiętała piękno i egzotykę przyrody, ale nade wszystko ludzi, ich wielką gościnność i to, że mają czas dla siebie. Potrafią odłożyć wszystko, czym się zajmują, tylko po to, by porozmawiać z drugim człowiekiem, bo jest on dla nich największą wartością. Cieszą się spotkanym człowiekiem i dzielą się z nim tym, co mają. Jak wspominała: „Będąc tam, nabrałam przekonania, że kiedy dziecko się rodzi, to umie tańczyć, bo Paragwajczycy od najmłodszych lat tańczą, żeby wyrażać radość. Są uzdolnieni plastycznie i muzycznie, chętnie piszą poezję... I choć większość ludzi żyje bardzo skromnie, w wielodzietnych rodzinach, potrafią być bardzo pogodni, życzliwi i otwarci.”

W 1984 r. s. Felicyta powróciła do Polski. Pracowała w różnych wspólnotach: w Wesołej, w wydawnictwie Verbinum SVD w Warszawie, w Chludowie w misyjnym apostolacie SVD, w Nysie zajmując się tłumaczeniem dokumentów Zgromadzenia i wykonując drobne prace domowe.

Od 1996 r. Siostra Felicyta była w Raciborzu, gdzie zajmowała się tłumaczeniem z języka hiszpańskiego. Mając ducha apostolskiego Siostra zaangażowała się w apostolat wśród ludzi.

(oprac. mad)