Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1388) Data wydania: 22.01.19
Czytaj e-gazetę

Misja ratunkowa: hala namiotowa

Dyrektor szkoły sportowej musiała zamknąć obiekt dla lekkoatletów, bo były obawy, że jego zadaszenie zarwie się pod ciężarem zmrożonego śniegu. Po konsultacji z ekspertami od pokryć dachowych dr Ludmiła Nowacka spodziewa się kolejnych takich awarii i to nierzadko. Żeby ich uniknąć trzeba halę poddać termomodernizacji.

Decyzję o zamknięciu hali dyrektor Nowacka podjęła na początku ubiegłego tygodnia, po interwencji strażaków. Nie byli w stanie usunąć zwałów zmrożonego śniegu. Te zalegały nad częścią hali i strażacy sugerowali zamknięcie części obiektu. Szefowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego wolała podjąć radykalne działania. – Eksperci powiedzieli mi, że w przypadku rozerwania przykrycia dachowego hali, nastąpi efekt flagi, uszkodzenie będzie postępować i to nie wiadomo, w jakim kierunku. Najbezpieczniej było wyłączyć całą halę z użytkowania – tłumaczy pani dyrektor. Okres gwarancji na zadaszenie obiektu (36 miesięcy) już minął. Dyrektor zamówiła ekspertyzę w specjalistycznej firmie i ta podała, że do awarii może dochodzić częściej, bo powłoka, którą „przykryta” jest hala nie ma już takich samych właściwości jak wcześniej. Jej trwałość obliczona jest na okres od 5 do 10 lat. To jak ze znoszonymi butami – można je nosić do szewca, ale nowe już nie będą. W końcu się rozlecą.

Zimno, nawet mróz

Za najlepszy ratunek dla obiektu, który jest potrzebny trenującym w nim lekkoatletom czy zapaśnikom, L. Nowacka uznaje jego kompleksową termomodernizację. Rozwiąże ona problemy z zadaszeniem i niskimi temperaturami, które od lat są utrapieniem przebywających wewnątrz. Owszem, w środku działają nadmuchy z ciepłym powietrzem, ale ten system nie jest wydolny zapewnić w hali temperaturę powyżej paru stopni w zimowe dni. Najgorzej jak panują ostre mrozy – wówczas w obiekcie też odnotowywano ujemne wartości na termometrach.

Dyrekcja stara się zaradzić problemom jakie generuje hala. Gdy L. Nowacka zaczęła kierować zespołem szkół, próbowała ogrzewać obiekt z większą mocą, ale gazowy system cieplny nie poradził sobie z mrozami. Dlatego pani dyrektor od paru miesięcy szuka sojuszników dla pomysłu z termomodernizacją, o czym wiedzą jej zwierzchnicy z urzędu marszałkowskiego.

Przeczekać Unię

Jakichkolwiek prac w hali, zmieniających jej obecny kształt, nie można prowadzić do grudnia 2019 roku. Wtedy zakończy się tzw. okres trwałości projektu unijnego. Wcześniejsze zmiany wymagałaby zgody z Brukseli. To czasochłonna procedura, z niewiadomym rezultatem. – Lepiej w tym czasie przeprowadzić analizę energetyczną obiektu i przygotować dokumentację projektową przebudowy hali – uważa dr Ludmiła Nowacka. Wskazuje na toczące się rozmowy z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, które może podłączyć halę do swojej sieci. Szkoła ogrzewana jest jeszcze przez piece węglowe i dla całego kompleksu byłoby to nowoczesne rozwiązanie wpisujące się w walkę ze smogiem. Na ten cel można pozyskać środki zewnętrzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

To nie koniec zapowiadanych zmian w obiekcie. Polski Związek Lekkiej Atletyki oferuje 2 mln zł na poprawę wiraży na bieżni w hali. Od początku jej użytkowanie wzbudza kontrowersje. Trenerzy boją się o zawodników, którzy na takim podłożu mogą nabawić się kontuzji.

Piękny kompleks

Ludmiła Nowacka wie jak ważna jest hala lekkoatletyczna w ofercie szkoły, która niedawno zyskała nowoczesny stadion miejski do treningów. Dzięki odnowionemu Domowi Sportowca przy OSiR dostępne jest zaplecze noclegowe dla dużej liczby osób. Kompleks w rejonie ZSOMS przyciąga na treningi młodych lekkoatletów z całego kraju. Ostatnio przyjechali z Rzeszowa, gości tu ekipa z Opolszczyzny. Gdyby hali nie zamknięto odbyłyby się tu lekkoatletyczne, regionalne mistrzostwa młodzików. Pod koniec 2018 roku zjechali się do ZSOMS młodzi zapaśnicy z całego Śląska by rywalizować o czempionat województwa.

Skupiona na pracy

Dyrektor Nowacka zapowiada, że gdy tylko awaria zostanie usunięta, hala zostanie udostępniona na zajęcia sportowe. Problemy z zadaszeniem zbiegły się z informacją o decyzji Michała Wosia – raciborzanina w Zarządzie Województwa Śląskiego. Zgłosił on w prokuraturze rejonowej możliwość popełnienia przestępstwa przy projektowaniu i budowie hali namiotowej przy ZSOMS. Dr Ludmiła Nowacka nie komentuje tych doniesień, zna je tylko z mediów. Problemy hali dostała niejako w spadku po poprzednikach i teraz skupia się na doprowadzeniu do realizacji termomodernizacji obiektu, bo to uważa za najważniejsze dla szkoły i młodzieży.

(ma.w)


Trenerzy narzekają, ale rozumieją

– Leżący śnieg sprawił, że w hali zrobiły się takie zwisające „buły”. Dyrekcja zamknęła halę, bo trenowanie tam stało się niebezpieczne – skomentowała dla Nowin trener Beata Szyjka. Ona i pozostali trenerzy z „ósemki” są teraz w kropce, bo zbliżają się imprezy mistrzowskie. – Trenujemy w małej hali, na stadionie i w parku, a najgorsze jest to, że odwołali nam Mistrzostwa Śląska Młodzików, które miały się odbyć 20 stycznia. Nie wiemy jaki będzie następny termin, bo nie mają gdzie się odbyć. Wszyscy jesteśmy wkurzeni, bo szykowałam dzieci do zawodów, a teraz nawet nie wiem kiedy one się odbędą. Wiadomo jak ważne jest przygotowanie sportowca do konkretnych zawodów. Dobrze, że nie ma mroźnej zimy, to możemy trenować też na dworze – powiedziała Beata Szyjka. Piotr Morka, wieloletni trener w ZSOMS jest w trakcie przygotowań sportowców do Mistrzostw Polski. – Jakoś sobie damy radę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, to nie może być tak, żeby ten dach wisiał nad naszymi głowami. W niektórych miejscach poprzeciekało i gniją ściany. Zamknięcie hali bardzo utrudnia nam zadanie, bo za dwa tygodnie mamy Mistrzostwa Polski i teraz musimy kombinować na różne sposoby, żeby przygotować zawodników – ocenił trener Morka. Paweł Kędzior, który również ma pod opieką lekkoatletyczną młodzież stwierdził, że „sukces rodzi się w bólach i sportowiec musi wiedzieć, że jest okupiony trudnościami”. Dlatego treningi poza halą namiotową są dla uczniów dodatkowym, cennym doświadczeniem.

Maciej Kozina


Zamknięta hala szkoły, w której rodził się talent Mistrzyni Europy Justyny Święty-Ersetic zainteresowała TVP. Materiał o problemach lekkoatletów z Raciborza nadano w Teleexpressie