Szpitale i poradnie w regionie wprowadziły drastyczne ograniczenia
Opozycja w radzie Raciborza krzyczy, że władze miasta nie powinny się zgadzać się na przekształcenie szpitala rejonowego w zakaźny. Powiat stracił nie tylko lecznicę, ale i przychodnie specjalistyczne, działające na Gamowskiej. Czy skuteczny sprzeciw władz pozwoliłby zabezpieczyć medycznie miasto i powiat w warunkach walki z koronawirusem? Przykłady z regionu dowodzą, że nie.
Już od 9 marca Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wstrzymał odwiedziny pacjentów. 16 marca odwołał wszystkie przyjęcia planowe oraz zabiegi i badania. Pozostały tylko sytuacje ratujące życie. – Zmiany mają charakter wyłącznie profilaktyczny. Będą obowiązywać do odwołania – podała Marcelina Kowalska, rzecznik prasowa WSS2.
Dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach informowała, że od 13 marca do odwołania czasowo zawiesza planowe przyjęcia pacjentów we wszystkich oddziałach. Wcześniej do szpitali w Wodzisławiu skierowano pacjentów z Raciborza, przebywających tam na oddziałach: ortopedycznym, neurologicznym i pulmonologicznym.
Lekarz na telefon
W rybnickich przychodniach rejestracja prowadzona jest wyłącznie telefonicznie. Kontakt z lekarzem także odbywa się przez telefon. Rybnik ma 30 poradni medycyny rodzinnej. Wielu ich pracowników korzysta z prawa do opieki nad małymi dziećmi, inni są na L4. Jedną z przychodni zamknięto po tym jak ustalono, że przyszła do niej pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W mediach regionu pojawiają się sygnały mieszkańców, że system opieki działa z dużymi trudnościami.
Apele z Koźla
W związku z sytuacją epidemiologiczną dotyczącą grypy i schorzeń grypopodobnych poproszono pacjentów o odwołanie wizyt w Poradniach Specjalistycznych w Przychodni Przyszpitalnej w Kędzierzynie-Koźlu. – Weszliśmy w odmienny, nieznany do końca okres funkcjonowania ochrony zdrowia. Wprowadzono istotne zmiany organizacyjne dotyczące sposobu obsługi pacjentów oraz pracy personelu medycznego – na Opolszczyźnie apelują o ograniczenie wizyt w przychodniach do absolutnego minimum.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka także wprowadziło drastyczne ograniczenia w związku z koronawirusem. Zamknięto większość poradni. Badania w pracowniach RTG, tomografii komputerowej i USG są wykonywane tylko w pilnych przypadkach.
NFZ zaleca teleporady
Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaleca w tej sytuacji teleporady, ponieważ od 16 marca wiele przychodni zamknęło swoje drzwi dla pacjentów. – W obecnej sytuacji jest jak najbardziej wskazany – powiedziała Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ w Radiu90. Pod numerami telefonów dostępnych na stronie internetowej funduszu lista działających przychodni jest stale aktualizowana. Powinni dyżurować lekarze specjaliści lub pediatrzy – w przypadku dzieci chorych. Tak można otrzymać e-receptę czy zwolnienie lekarskie.
(opra. m)