Komitet Klimy dostał odpowiedzi od naczelnej rady lekarskiej i wiceministra zdrowia
Piotr Klima, który przewodniczy Społecznemu Komitetowi Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej skierował korespondencję do licznych podmiotów sektora ochrony zdrowia. Opisał w niej sytuację braku szpitala w powiecie i części przychodni specjalistycznych. Napływają pierwsze odpowiedzi w tej sprawie.
Jednym z pierwszych, którzy zareagowali na apele z Raciborza był wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Jacek Kozakiewicz. – Mamy świadomość potrzeby skutecznej walki z pandemią COVID-19, nie zapominamy jednak o olbrzymiej liczbie chorych, wymagających pilnej pomocy medycznej w szerokim zakresie innych chorób, m.in. onkologicznych, kardiologicznych czy wymagających dializoterapii – napisał. Kozakiewicz nadmienił, że kierowanie chorych do innych szpitali napotyka wiele trudności, związanych także z zaawansowanym robotami drogowymi, utrudniającymi wyjazd z miasta, a podobne problemy dotyczą także karetek pogotowia. – Wyrażamy pełne zrozumienie dla determinacji Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Życia i Zdrowia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej, upominających się o rzesze chorych, których problemy zostały niekiedy zapomniane, a wysoką cenę za to zapłacą nie tylko oni sami, ale także polska ochrona zdrowia, której przyjdzie niebawem zmagać się z konsekwencjami opóźnionej pomocy, odroczonych zabiegów, powikłań wielu schorzeń, zwłaszcza wielonarządowych – uważa doktor Jacek Kozakiewicz.
Kolejna odpowiedź napłynęła z Ministerstwa Zdrowia, gdzie zajął się nią Waldemar Kraska Sekretarz Stanu. Jak podał, decyzja dotycząca wyznaczenia szpitali jednoimiennych należy do właściwego wojewody, podobnie jak decyzja ją zmieniająca, czy odwołująca. – Od 1 czerwca br. rozpoczęto stopniowe wygaszanie szpitali jednoimiennych w kraju. Będzie to jednak proces stopniowy, a liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w tych szpitalach uzależniona będzie od lokalnej sytuacji epidemiologicznej. Niestety, województwo śląskie praktycznie od początku trwania epidemii wywołanej koronawirusem było regionem o najwyższej liczbie osób zakażonych. Dlatego wygaszanie szpitali jednoimiennych w tym regionie będzie przesunięte w czasie – zapowiedział W. Kraska. Zgodnie z informacją przesłaną do Ministerstwa Zdrowia przez Śląski Urząd Wojewódzki, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną na terenie województwa śląskiego w chwili obecnej wojewoda śląski zdecydował o pozostawieniu dotychczasowego stanu ilościowego łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz dotychczasowego zakresu działalności szpitali jednoimiennych zakaźnych w województwie.
W ostatnim czasie P. Klima napisał do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z prośbą, aby ten, kiedy będzie z wizytą w Raciborzu (takie informacje krążą, mówi się o końcu czerwca), przyjął zaproszenie do rodzinnego domu Klimów na śląski obiad, gdzie omówiona zostałaby kwestia przekształcenia szpitala z Gamowskiej.
(opr. m)