Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1469) Data wydania: 30.06.20
Czytaj e-gazetę

120-letnia pralka trafiła do krzanowickiej izby regionalnej

Izba Regionalna w Krzanowicach pozyskała nowy eksponat z początku XX wieku, liczący sobie 120 lat. – To stara pralka do prania firmy „Miele”– niemieckiego przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego (m.in. pralek, chłodziarek, zmywarek do naczyń, itp.) – wyjaśnia interesujący się lokalną historią wiceburmistrz Krzanowic Jarosław Gałkowski.

Firma „Miele”, jak przypomina wiceburmistrz Gałkowski, została założona w 1 lipca 1899 r., przez Carla Miele i Reinharda Zinkanna, której przedmiotem było produkcja wirówek Miele & Cie. – Fabryka zlokalizowana była w budynku po nieczynnym starym tartaku i młynie wodnym. Na początku zatrudniała jedenastu pracowników, którzy prace rozpoczęli od produkcji wirówek do mleka. Pracownicy rozpoczęli prace przy pomocy kilku tokarek i jednej wiertarki. Firma „Miele” jest przedsiębiorstwem rodzinnym, które jest kierowane już przez czwarte pokolenie rodzin założycieli fabryki. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Güterslohw w Nadrenii Północna–Westfalia, w Niemczech – zaznacza wiceburmistrz.

Pralka do Krzanowic została przywieziona z probostwa z Nędzy i przekazana do izby regionalnej przez Piotra Jureczkę. – Pralka była bardzo zniszczona – zauważa Jarosław Gałkowski. Została więc odnowiona. Drzewo zakonserwowano przeciw dalszej degradacji przez kornika, pomalowano części drewniane, odświeżono części ocynkowane i przywrócono do użytku ręczny mechanizm obrotowy oraz uzupełniono występujące braki.

Pralka składa się drewnianego pojemnika do prania wykonanego z kilkunastu klepek, które zostały ściśnięte trzema pasami z cynkowanej blachy kształtem przypominającego beczkę. Całość od góry jest przykrywana metalową pokrywą ocynkowaną z logiem firmy „Miele”. Pokrywa jest zabezpieczona przed otwarciem za pomocą dwóch dociskowych zabezpieczeń. Z boku pralki w górnej części jest ręczny mechanizm napędzający wirnik poprzez przekładnie kół zębatych. Całe urządzenie pralki stoi na trzech profilowanych nóżkach, gdzie jedna z nich jest z kółkiem umożliwiającym swobodne przemieszczanie urządzenia. W dolnej części pojemnika znajduje się mosiężny kranik do spuszczania wody. – Pralka „Miele Extra” o numerze seryjnym 28, była jedną z pierwszych pralek ręcznych napędzanych siłą mięśni rąk, którą zastąpiono w 1903 roku modelem z wahadłem górnym. W roku 1909 rozpoczęto produkcje z silnikiem elektrycznym – wyjaśnia wiceburmistrz Gałkowski. Pralka po odnowieniu została udostępniona do oglądania, znajduje się w krzanowickiej izbie regionalnej.

(oprac. mad)