Czy Rafako utrzyma płynność finansową? Zdania są podzielone...
Część analityków finansowych uważa, że Rafako może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej. Zapytaliśmy w Rafako, jak zarząd spółki zapatruje się na tego typu niepokojące prognozy.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska prognozuje, że Rafako może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej. Wiąże się to z wysoką stratą za 2019 rok, która wyniosła w sumie 473 mln zł. Jak już informowaliśmy wcześniej, na stratę złożyło się obniżenie rentowności długoterminowych kontraktów oraz odpisy wierzytelności, które zaciągnął w Rafako główny akcjonariusz spółki z Raciborza – firma PBG.
Zdaniem analityków DM BOŚ, pozytywne przesłanki, takie jak podpisanie aneksów do kluczowych kontraktów, mogą być w tej sytuacji niewystarczające. Z kolei kontynuacja projektu Jaworzno może zaważyć na rentowności tego kontraktu*, co z kolei może przełożyć się na trudności w zapewnieniu finansowania Rafako w postaci kredytów oraz gwarancji bankowych.
Artykuł na ten temat opublikował w minionym tygodniu branżowy portal Puls Biznesu. Ze swojej strony zwróciliśmy się do Rafako S.A. z prośbą o komentarz w tej sprawie. W szczególności prosiliśmy o ustosunkowanie się do kwestii zagrożenia utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa, a także rentowności kontraktu w Jaworznie oraz poszukiwań inwestora strategicznego, który przejąłby od PBG pakiet kontrolny akcji Rafako.
– Spółka informowała rynek w komunikatach bieżących o sytuacji finansowej związanej z koniecznością dokonania korekt w wycenach kilku kontraktów długoterminowych jak i koniecznością dokonania odpisów na należności od PBG, więc poziom zaraportowanego wyniku nie powinien być zaskoczeniem, zwłaszcza dla świata analityków finansowych. Tak, jak informowaliśmy, korekta wycen tych kontraktów spowodowana była w dużej mierze czynnikami obiektywnymi, niezależnymi od Rafako (nadzwyczajna zmiana cen na rynku materiałów i usług oraz wydłużenie realizacji tych kontraktów z przyczyn niezależnych od Rafako). Uchwała podjęta w maju przez NWZ świadczy o tym, że akcjonariusze wierzą w kontynuację działalności spółki zwłaszcza, że mamy portfel zamówień o wartości ponad 2 mld zł** – odpowiedział nam Jacek Balcer, rzecznik prasowy Grupy Rafako.
J. Balcer przyznał, że przedłużenie prac w Jaworznie oznacza większe koszty po stronie Rafako, a rozmowy z Tauronem w tej sprawie wciąż trwają. – Na dziś trudno określić, jaka będzie końcowa marża na tym kontrakcie – dodał J. Balcer.
Rzecznik Rafako poinformował nas też, że „prowadzone są działania mające na celu zbycie pakietu 33% akcji należącego bezpośrednio lub pośrednio do PBG S.A. , ale za wcześnie aby mówić o zainteresowanych podmiotach jak i horyzoncie czasowym”. Gdy przyjdzie na to czas, spółka z Raciborza będzie informować o postępach w poszukiwaniu inwestora strategicznego.
(żet)
* Rafako buduje w Jaworznie nowy blok energetyczny dla spółki Tauron Wytwarzanie. W lutym tego roku podczas próbnego rozruchu nowego kotła doszło do awarii. Usuwanie jej skutków potrwa do listopada.
** W obliczu ogromnej straty netto za zeszły rok zaszła konieczność zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rafako S.A., którzy mieli podjąć decyzję, czy wobec tak kiepskich wyników finansowych firma z Raciborza ma kontynuować działalność. Akcjonariusze spółki z Raciborza opowiedzieli się za kontynuacją działalności Rafako.