Gazeta Turystyczna: OPAWA – metropolia śląska
Miasto Opawa leży na zbiegu głównych rzek Śląska Opawskiego, którymi są Opawa i Morawica. Dawne główne miasto austriackiej części Śląska oferuje wiele atrakcji. Przyjrzyjmy się więc niektórym z nich.
Historia na każdym rogu
Główne miejskie place „Dolní i Horní náměstí”, które są już od niepamiętnych czasów naturalnym centrum miasta, otaczają zabytki z różnych okresów i w różnych stylach architektonicznych, od gotyku po brutalizm. Majestatyczna konkatedra pw. Wniebowzięcia NMP w samym centrum miasta jest najstarszym zachowanym zabytkiem śląskiego gotyku w Republice Czeskiej.
Kawałek dalej, już w samym centrum placu „Horní náměstí” znajdziemy wieżę ratuszową „Hláska”, która jest najbardziej znanym symbolem Opawy. Z galerii wieży można zobaczyć plac „Dolní náměstí” z kościołem pw. św. Wojciecha i budynkami archiwum ziemskiego. W jego murach, w ówczesnym liceum, studiował J. G. Mendel i powstało tam najstarsze muzeum w Republice Czeskiej. To ostatecznie pod koniec XIX wieku zasłużyło na nowy, reprezentacyjny neorenesansowy budynek wybudowany w miejscu dawnego zamku opawskiego, gdzie powstało ostatecznie Śląskie Muzeum Ziemskie.
Warto odwiedzić także rozległy areał klasztoru minorytów z kościołem pw. św. Ducha, kościół pw. św. Wacława z Domem Sztuki, czy Miejski Dom kultury im. Petra Bezruča. Ulice w okolicy zdobią piękne mieszczańskie kamienice, ale prawdziwą atmosferę Opawie nadaje pierścień parków, otaczający całe centrum miasta.
Relaks w mieście
Parki wyrosły na wolnej przestrzeni powstałej po wyburzeniu murów miejskich w XIX wieku, by już ówczesnym mieszkańcom Opawy dać w mieście trochę potrzebnego cienia. Podczas wiosennych, letnich i jesiennych spacerów możemy podziwiać kwiaty i liście dziesiątków różnych rodzajów drzew, wypić w ich cieniu filiżankę kawy, czy pobawić się z dziećmi na tutejszych placach zabaw. Niezaprzeczalnym geniusem loci tego miejsca jest obszat pomiędzy parkami „Sady Svobody” i „Křížkovského sady”, który nazwano „Ptačí vrch” (Wzgórze Ptaków). Jest to jedyna pozostałość opawskich wzmocnień obronnych, która swoją nazwą nawiązuje do znajdujących się tu przed laty ptaszarni. Dzisiaj, oprócz nazwy, o ptakach przypominają nam ich brązowe rzeźby autorstwa słynnego architekta Kurta Gebauera. Parki dodają miastu niepowtarzalną atmosferę i nie ma się co dziwić, że Opawa zasłużyła na miano „Małego Wiednia”.
Letnie odświeżenie
Latem często doskwierają nam upały, więc mało kto wzgardziłby przyjemnym odświeżeniem nad wodą. Z Opawy i okolicy mogą być zadowoleni nie tylko miłośnicy basenów, ale także miłośnicy kąpania w zbiornikach naturalnych. Przepiękny areał Basenu Miejskiego podczas gorących dni wprost kusi do odwiedzin. Ale tuż niedaleko Miejskiego Basenu na krawędzi parku Miejskie sady, znajduje się urocze Jezioro Srebrne, gdzie mogą zażywać kąpieli miłośnicy naturalnych zbiorników. Oprócz kąpieli okolica Jeziora Srebrnego oferuje wiele innych atrakcji. Można sobie pograć w popularnego discgolfa, siatkówkę plażową czy tylko powędkować.
Wejście na wieżę miejską „Hláska”
Mówi się, iż najpiękniejszy widok na świat jest z grzbietu konia, ale najpiękniejszy widok na Opawę jest zdecydowanie z wieży ratuszowej „Hláska” na placu „Horní náměstí”. Z galerii znajdującej się na wysokości prawie 35 metrów nad placem, podczas dobrej widoczności, można dojrzeć wierzchołki Jesioników z majestatycznym Pradziadem, a samą Opawę widać stamtąd jak na dłoni. Wieżę można zwiedzać w każdą sobotę od 10.00 do 17.00.
Lato pełne zabawy
Różnorodne imprezy, które są organizowane w centrum miasta i jego otoczeniu, oferują zabawę dla gości w każdym wieku. W tym roku czeka na nich impreza organizowana 8 sierpnia w miejscu zwanym „Ptačí vrch”. W ramach całodziennego pikniku goście otrzymają bogaty program towarzyszący z dużą liczbą stoisk i kiosków z ofertami aktywnego spędzenia czasu dla dzieci. Będzie też kino letnie, Pony Express czy popularna wyprawa rowerowa do Opawy na ciastka Fidorki i do Krnowa na Kofolę.
Więcej informacji można znaleźć na stronach:
https://www.opava-city.cz/tic/pl/