Jak funkcjonuje podstawowa opieka zdrowotna w Kuźni Raciborskiej?
Urzędnicy z Kuźni Raciborskiej odpowiadają na oburzenie mieszkańców w kwestii ograniczeń w dostępności ośrodków zdrowia. O problemach rozmawiano z prezesem Amicus-Med, czyli podmiotem świadczącym usługi medyczne na terenie podległym kuźniańskiemu urzędowi. – W trosce o innych wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo – nośmy maseczki zakrywające nos i usta – apelują w Kuźni Raciborskiej.
Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk oraz sekretarz Dominik Klimanek o kwestiach podnoszonych przez mieszkańców rozmawiali z prezesem Amicus-Med Romanem Głowskim.
Głównie teleporady
– Według informacji przekazanych przez prezesa Głowskiego, w związku z utrzymywaniem się stanu pandemii COVID-19, lekarze udzielają głównie teleporad. W uzasadnionych przypadkach pacjent zostaje umówiony na wizytę lekarską w gabinecie lekarskim bądź realizowana jest wizyta lekarska. Świadczenia medyczne, realizowane są przez położną środowiskową i pielęgniarki środowiskowe – podano w urzędniczym komunikacie. Udzielane są świadczenia stomatologiczne, specjalistyczne, medycyny pracy, wykonywane są badania EKG i laboratoryjne.
Ośrodek w Turzu zamknięty
Jak przekazują urzędnicy, zastosowanie oddzielnych ciągów komunikacyjnych – wejść do ośrodków zdrowia w Kuźni Raciborskiej i Rudach – zapewnia bezpieczeństwo epidemiologiczne. – Budynek ośrodka zdrowia w Turzu nie jest dostosowany do takich wymogów. Występują tam w dalszym ciągu problemy z wystawianiem e-recepty i udzielania e-porady, które to świadczenia są podstawą działalności w dobie pandemii. Póki co wstrzymano udzielanie w nim świadczeń medycznych, a pacjenci tam zadeklarowani objęci są opieką medyczną poradni w Kuźni – podają w urzędzie.
Zwiększenie dostępności
W dalszej części komunikatu czytamy, że: firma telekomunikacyjna świadcząca usługi dla spółki zadeklarowała uruchomienie w październiku nowej usługi mającej usprawnić łączność z poszczególnymi gabinetami w ośrodkach zdrowia w Kuźni i Rudach. – Pamiętajmy, że lekarz jednocześnie jest w stanie udzielać tylko jednej porady – porada w gabinecie, rozmowa na telefonie stacjonarnym, czy prywatnej komórce – przypominają urzędnicy.
Ponadto w pierwszym tygodniu listopada przebudowie ma ulec wejście do ośrodka zdrowia w Kuźni Raciborskiej, w którym pacjent będzie mógł za pomocą domofonu komunikować się z personelem poradni z zachowaniem bezpieczeństwa epidemicznego i przepisów RODO. W dalszym ciągu realizowana jest zasada tzw. pustej poczekalni z jednym pacjentem oczekującym w środku.
– Obowiązujący rygor sanitarny konieczny jest dla zachowania ciągłości pracy ośrodków zdrowia w gminie, a także zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego – argumentują urzędnicy. I podkreślają, że w przypadku zainfekowania personelu dojdzie do paraliżu w zakresie udzielania wszelkich usług medycznych z powodu skierowania personelu na kwarantannę lub izolację. – W poradni podporządkujmy się poleceniom pracowników – podkreślają urzędnicy. I apelują: w trosce o innych wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo – nośmy maseczki zakrywające nos i usta (maseczka zakrywająca tylko usta nie zabezpiecza przed niczym, przyłbica chroni tylko oczy i w ogóle nie chroni przed infekcją dróg oddechowych), dezynfekujmy dłonie, stosujmy dystans społeczny.
(mad)