Racibórz: Remont budynku sądu przy ul. Wojska Polskiego dobiega końca. Zobacz jak prezentują się wnętrza tego wspaniałego obiektu
Jest to budowla reprezentacyjna, dwupiętrowa z wysokim dachem, typowo niemieckiej architektury i na tle nowoczesnych budynków razi swoim pretensjonalnym stylem... To słowa wizytatora zakładu dla nieletnich w Raciborzu, który w 1958 roku przyjechał do naszego miasta i nie omieszkał ocenić architektury dawnego Sądu Krajowego.
Budynek został wzniesiony w latach 1889 – 1892 w stylu neorenesansu niderlandzkiego jako siedziba Sądu Krajowego. Świadczył on o randze dawnego Raciborza. Rozpatrywano w nim apelacje dla sądów grodzkich w Baborowie, Głubczycach, Hulczynie, Kietrzu, Koźlu, Pawłowiczkach, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach. Dziś patrzymy na niego zupełnie inaczej, niż wspomniany we wstępie wizytator. – W mojej ocenie to jest perła architektury... To najpiękniejszy obiekt w całym gliwickim okręgu sądowym – powiedział w czerwcu 2017 roku Amadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Sądu Okręgowego w Gliwicach. Właśnie wtedy na dobre rozpoczęły się prace przy remoncie obiektu.
Po II wojnie światowej, przez prawie pół wieku, funkcjonował tu zakład poprawczy. Obecnie w gmachu przy Wojska Polskiego działają sądowe agendy, m.in. centrum obsługi druku, opiniodawczy zespół specjalistów sądowych oraz służba kuratorska.
– Trwające kilka lat i warte prawie 20 mln złotych kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie dobiegają właśnie ku końcowi. Prace w sądzie to też dziesiątki komisji konserwatorskich, spotkań, oględzin z udziałem naszych pracowników oraz równie wiele przygotowanych pism, notatek i protokołów. Szczególnie trudnym tematem okazało się dostosowanie budynku do obecnych norm związanych z bezpieczeństwem użytkowników i ochroną przeciwpożarową – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
W trakcie prac odkryto w głównej sali posiedzeń (przez lata używanej jako sala gimnastyczna) częściowo zachowane polichromie. Imitują one tkaniny adamaszkowe o wzorze stylizowanych orłów na wrzecionowatych polach. – To jeden z nielicznych zachowanych przykładów XIX-wiecznego malarstwa ściennego w budynku użyteczności publicznej na terenie naszego województwa! Po dokonaniu odkrycia i przeprowadzeniu konserwacji technicznej polichromie zostały wpisane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków ruchomych. W kolejnym etapie prac zostaną poddane konserwacji estetycznej (obejmującej rekonstrukcję niezachowanych fragmentów). Konserwacji technicznej poddane zostały też polichromowane kasetonowe stropy w trzech salach rozpraw, wcześniej wielokrotnie przemalowane – dodają konserwatorzy z Katowic.
Wraz z zakończeniem prac remontowych i konserwatorskich do budynku przy ul. Wojska Polskiego zostaną przeniesione: Wydział II Karny Sądu Rejonowego w Raciborzu, Punkt Kontaktu z Mediatorami oraz Prokuratura Rejonowa w Raciborzu.
(żet)