Młodzi inżynierowie mają coraz lepsze pomysły
Motocykl z silnikiem o napędzie elektrycznym, automatyczna uprawa hydroponiczna czy drukarka 3d według własnego projektu i wykonania – to tylko część z dwudziestu trzech prac inżynierskich, które 21 stycznia zaprezentowali studenci kierunku automatyka i robotyka na PWSZ w Raciborzu.
Silna marka
– Dużo pracy włożyliście w to, żeby przygotować te projekty. Projekty są na wysokim poziomie – powiedział rektor PWSZ Paweł Strózik podczas prezentacji projektów inżynierskich. Przy okazji przypomniał, że ubiegłoroczni absolwenci automatyki i robotyki na PWSZ w Raciborzu zajęli wysokie miejsca w prestiżowym konkursie organizowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu (pisaliśmy o tym w artykule Sukces absolwentów naszej PWSZ w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę inżynierską). Rektor podziękował nowym władzom Instytutu Techniki PWSZ za kontynuowanie dzieła swoich poprzedników*. Podkreślił, że dzięki zaangażowaniu pracowników, instytut rozwija się, czego przykładem jest chociażby uruchomiony dwa lata temu drugi kierunek studiów – zarządzanie i inżynieria produkcji. – Możemy powiedzieć, że została wypracowana tutaj pewna silna marka. Z tym instytutem kojarzą się takie słowa jak prestiż, dobra jakość kształcenia – powiedział P. Strózik.
Zostali najlepsi
Prorektor ds. organizacji dr inż. Tomasz Czyszpak podziękował wszystkim wykładowcom za pomoc studentom w przygotowaniu projektów inżynierskich. – Studentom dziękuję za ciężkie studia. Dzisiaj widzimy owoc tej pracy. Chciałbym przypomnieć, że na pierwszym roku w państwa roczniku było 59 osób. Zostali najlepsi. Gratuluję słusznego wyboru podjętego trzy i pół roku temu. Mam nadzieję, że będziecie państwo rozwijać swoje pasje, a jednocześnie nie zapomnicie o swojej uczelni, o nas – wykładowcach, o tym że ten tytuł inżyniera zdobyliście państwo w naszych murach. Dziękuję bardzo – powiedział T. Czyszpak.
Chcą się pokazać z jak najlepszej strony
Wykładowcy Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu zauważają, że od kilku lat rośnie poziom projektów inżynierskich. To pokłosie m.in. przeglądu projektów inżynierskich. – Ten przegląd powoduje to, że studenci widzą, kto co zrobił i starają się bardziej. Wydaje mi się, że gdy nie było tego przeglądu, poziom prac był nieco niższy. Teraz każdy student chce się pokazać z jak najlepszej strony – mówi dyrektor Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu dr Małgorzata Kuchta. Dodaje, że przeglądy projektów inżynierskich mają również tę zaletę, że dają samym wykładowcom wgląd w to, nad czym ze studentami pracują inni wykładowcy.
– Studenci coraz większą uwagę zwracają na celowość tych prac. Tworzą prace, które wynikają z potrzeby chwili, ale też uwzględniają trendy ogólnoświatowe. Są projekty związane z ekologią jak np. zmiana napędu z silnika spalinowego na silnik elektryczny w motocyklu. W tę tematykę wpisuje się również projekt hydroponicznej hodowli roślin – dodaje M. Kuchta.
W tym roku, z powodu epidemii, w przeglądzie projektów inżynierskich nie wzięli udziału przedstawiciele przemysłu, którzy współpracują z Instytutem Techniki PWSZ w Raciborzu. Jednak otrzymają oni specyfikację poszczególnych prac i wezmą udział w głosowaniu na najlepszy projekt. Wyniki poznamy w tym tygodniu.
(żet)
* Dotychczas Instytutem Techniki PWSZ w Raciborzu kierował dr inż. Tomasz Czyszpak. Po wyborze nowych władz uczelni został on prorektorem ds. organizacji. Na stanowisku dyrektora Instytutu Techniki zastąpiła go dr inż. Małgorzata Kuchta.