W tym miejscu będą edukowały się pokolenia rudniczan
Po ponad dwóch latach od pierwszych rozmów w kierunku zmian związanych z rudnickim przedszkolem, oficjalne oddano do użytku pomieszczenia, które będą służyć najmłodszym mieszkańcom gminy. To jedna z najdroższych inwestycji zrealizowanych w tej kadencji samorządu.
18 uchybień
Dyskusja w kierunku zmian związanych z dotychczas mieszczącym się przedszkolem przy ulicy Stawowej 5 toczyła się w gminie od lat. Głośniej temat wybrzmiał po kontroli przeciwpożarowej, jeszcze za czasów poprzedniego wójta gminy Alojzego Pieruszki. Wówczas strażacy wytknęli gminie 18 uchybień. Wśród nich wymieniało się m.in. takie problemy jak: brak odpowiednio szerokiej drogi pożarowej w obiekcie oraz brak drugiego wyjścia ewakuacyjnego.
Decyzję o przeniesieniu przedszkola do miejscowej podstawówki, mieszczącej się przy ulicy Słonecznej, podjął po konsultacjach z rodzicami oraz radnymi nowy wójt gminy Piotr Rybka. Przedszkole w części zajęło pomieszczenia szkoły oraz dobudówkę, która powstała w tym celu. Utworzono tam dwa oddziały. Robotami zajęło się Przedsiębiorstwo Usługowe Borbud z Raciborza. Całość kosztowała prawie 870 tys. złotych. Zadanie samorząd sfinansował ze swojego budżetu, wykorzystując także 531 tys. zł, które gmina otrzymała w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W toku dyskusji nad przyszłością oświaty w gminie radni podjęli również decyzję o przekształceniu szkoły na Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudniku, który składa się ze szkoły i przedszkola w Rudniku oraz przedszkola w Szonowicach (wcześniej ta placówka, była oddziałem zamiejscowym rudnickiego przedszkola). Od 1 września 2020 r. zespołem kieruje jeden dyrektor – Weronika Żymełka.
Wstęga przecięta, obiekt poświęcony
Oficjalne otwarcie przedszkola odbyło się w niedzielę 24 stycznia. Symboliczną wstęgę przecinały przedszkolaki: Milena Chruściel i rodzeństwo Józef i Jaś Żokowie. Zaś obiekt poświęcił proboszcz miejscowej parafii, ks. Piotr Malawski. – Przebywanie w nowym, pięknym, kolorowym przedszkolu może mieć ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka – podkreślała podczas otwarcia placówki jej dyrektor. Dalej Weronika Żymełka dziękowała tym, którzy przyczynili się do powstania placówki. Słowa uznania wyrażał również wójt Piotr Rybka, przekazując na ręce dyrektor pisemnie podziękowanie. – Życzę, aby rozbudowany budynek służył dalszemu rozwojowi placówki, przysparzał satysfakcji i był powodem do dumny – napisał w piśmie włodarz.
Senator Ewa Gawęda cieszyła się, że mogła uczestniczyć w tak radosnym dniu. – Każdy z nas, który chodził do przedszkola, pamięta te szczególne czasy – przede wszystkim zabawę, ale już pierwsze obowiązki. Wierzę w to, że tutaj wszystkie dzieci, które będą chodziły do tych nowo wybudowanych murów, będą czuły się bardzo bezpiecznie, nawiążą nowe znajomości oraz nauczą się wielu nowych rzeczy – powiedziała Ewa Gawęda. Dalej pani senator życzyła rodzicom, aby przyprowadzając swoje pociechy do placówki, czuli dumę oraz bezpieczeństwo. Z kolei pracownikom przedszkola, aby placówka była miejscem, gdzie mogą realizować swoje plany, zamierzenia i będą czuli się we własnym gronie bardzo dobrze.
Szymon Szrot, który zabierał głos w imieniu posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia (M. Woś, jak przekazywał jego podwładny, utknął pomiędzy Częstochową i nie zdążył dojechać na uroczystość), przekazywał gratulacje na ręce samorządu. – Że udało się zrealizować przedsięwzięcie, o które wójt zabiegał. No i dzieci z gminy będą miały gdzie podłapać nowe znajomości – mówił. Jak podkreślał, przedszkole to miejsce rozwoju, kształtowania się i zdobywania nowych relacji. – W takim ładnym budynku, z taką kadrą na pewno będzie to realizowane bardzo dobrze – stwierdził Sz. Szrot.
Posłanka Gabriela Lenartowicz cieszyła się, że po raz kolejny może uczestniczyć w otwieraniu przełomowych inwestycji w gminie Rudnik. Nawiązywała do hali sportowej, mieszczącej się przy placówce, która kilkanaście lat temu została oddana do użytku. Dalej posłanka podkreślała znaczenie inauguracji działalności przedszkola w okolicach Dnia Babci i Dnia Dziadka. – Przedszkole to filar opieki nad dziećmi, ale ci dziadkowie nie są z tego wyłączeni, nadal mogą być patronami i wspierać rozwój swoich wnuków razem z fachowcami, ekspertami pracującymi w takich placówkach – mówiła. Pani poseł wskazywała, że na przestrzeni kilkunastu lat Polska postawiła na rozwój edukacji przedszkolnej. – Bo przestawiła ją na tory bardziej edukacyjne, niż zaopiekowania się małymi dziećmi. To jest ważne szczególnie w niedużych miejscowościach, bo służy socjalizacji, wyrównywaniu szans rozwojowych – wyjaśniła. Posłanka składała również życzenia przedszkolakom.
– Żeby to miejsce spełniło, wasze oczekiwania, wszystkiego dobrego – zwrócił się w krótkiej przemowie starosta Grzegorz Swoboda do przedszkolaków. Odpowiedzialnym za zrealizowanie zadania składał gratulacje. Starosta przekazał również na ręce dzieci prezenty. Swoje podarunki wcześniej wręczyli także: senator Ewa Gawęda oraz wójt Piotr Rybka.
Dawid Machecki
Wójt pytany o kolejne plany samorządu względem placówek oświatowych w gminie, wyjaśnił, że są zaplanowane prace w ZSP Brzeźnica. – Będziemy remontować przedszkole, zobaczymy jeszcze, jaki etap zostanie wykonany. W każdym razie pod koniec ubiegłego roku otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu pozwolenie na przebudowę ściany i w tej chwili możemy prace zacząć wykonywać – powiedział nam wójt Rybka. Koszt zadania nie jest jeszcze znany, jak wyjaśnia wójt, to ile potrzeba pieniędzy pokażą roboty.